Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 08:57

Primarul Barbu i-a invitat pe aleşii locali să-i viziteze pe fraţii din Republica Moldova

La finalul ultimei şedinţe de legislativ local, şeful executivului i-a surprins pe consilieri cu o invitaţie inedită: "De astă dată nu vă mai chem la hramuri ale bisericilor din comuna noastră, pentru că normal şi moral este să meargă cine simte nevoia, acolo unde şi când doreşte. Ţin să vă anunţ că am fost prezent la începutul acestei luni la Alba Iulia, când s-a dat startul la Marşul Centenarului, ce se va desfăşura etapizat, în sistem de ştafetă şi are ca punct terminus capitala Republicii Moldova, Chişinău. În data de 28 august eu voi fi prezent la Baimaclia, raionul Căuşeni, localitate cu care comuna noastră s-a înfrăţit - după cum bine ştiţi. Asta pentru că avem o invitaţie să le întoarcem vizita, pentru că atunci vor sărbători şi fraţii noştri ziua comunităţii locale. Îi atenţionez pe cei care doresc să meargă acolo că deplasarea se va face cu acoperirea costurilor din buzunarele proprii, deoarece nu avem bani prevăzuţi pentru aşa ceva! În data de 29 august voi fi la Chişinău, unde se va sărbători Ziua Limbii Române, iar pe 1 septembrie tot acolo va sosi ultima ştafetă din Marşul Centenarului. Repet: cine doreşte, poate fi prezent acolo, la acest moment care, în timp, s-ar putea să fie socotit istoric!"

Ca o primă impresie, alocuţiunea primarului Nicolae Barbu n-a părut să-i fi stimulat prea mult pe unii dintre aleşii locali. De altfel, după încheierea şedinţei, unii mai "colţoşi" chiar făceau glume de genul "Cine n-a ajuns la hramurile de la bisericile din Bărbălăteşti sau Borovineşti, e greu de crezut că se va viteji să treacă graniţa de peste Prut!" Vom trăi, vom vedea, vom consemna...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It