Cai pe carosabil, pericol pentru circulaţie la Sălătrucu
Ploile de săptămâna trecută au încurcat socotelile administraţiei publice locale, dar şi pe cele ale firmei care execută lucrările de asfaltare de drumuri pe o lungime 5,5 km, programate pentru această perioadă. Obiectivul de încheiere a lor în cursul săptămânii trecute n-a fost atins din cauza intemperiilor. Din fericire, nu s-a mai ajuns la distrugeri, căci au lipsit inundaţiile. "Am terminat ceea ce aveam de făcut în zona Sălătrucu de Sus, acum lucrăm pe strada Tisa şi apoi ne vom duce pe Şura. N-am forţat lucrurile, n-am făcut şi nu vom face rabat la calitatea lucrărilor, deoarece ne dorim să avem asfalt de calitate, care să reziste cât mai mult în timp, pentru a diminua la maxim, în viitor, cheltuielile de întreţinere", a declarat primarul Nicolae Langer. Dumnealui a confirmat faptul că sesizările unor localnici vizavi de problemele create de cabalinele nesupravegheate apărute pe drumul judeţean mai ales la vreme de noapte sunt reale. "Oamenii şi mai ales deţinătorii de mijloace de transport au mare dreptate să reclame faptul că animalele lăsate libere noaptea pot provoca nenorociri pe şosea. Cabalinele din acele grupuri, pentru că nu este vorba despre herghelii apărute ca din senin în miez de noapte, aparţin tot localnicilor, care le lasă libere să pască pe domeniul public, pe marginea drumurilor, considerând că n-au cum încurca traficul redus. Am încercat să discut cu proprietarii, le-am cerut să nu mai lase caii nesupravegheaţi la păscutul nocturn, dar nu s-au ţinut de cuvânt... În aceste condiţii, am sesizat organele de Poliţie şi, din câte am înţeles, s-au dat şi nişte sancţiuni. Eu mizez mai degrabă pe înţelegerea oamenilor decât pe amenzi şi sper să se renunţe la astfel de practici înainte să se întâmple - Doamne fereşte! - vreo nenorocire!", a încheiat primarul comunei Sălătrucu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
