Centru de Asistenţă Permanentă Medicală la Bârla
Joi, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu şi primarul Gheorghe Voicu au inaugurat, în comuna Bârla, noul Centru de Asistenţă Permanentă Medicală. Începând de luni, şapte medici vor asigura acolo asistenţa medicală. Centrul va funcţiona în satul Mozăceni-Vale, într-un spaţiu modernizat, unde cheltuielile cu funcţionarea sunt asigurate de la bugetul local, iar serviciile medicale vor fi decontate de Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate. Acest centru va deservi nu doar locuitorii din Bârla, ci şi din localităţile limitrofe. Astfel, pentru probleme minore de sănătate, argeşenii din zonă nu vor mai fi nevoiţi să meargă până la Costeşti sau Piteşti. "Din 2016 până azi, Consiliul Judeţean Argeş a cofinanţat realizarea de investiţii pentru modernizarea a 19 dispensare. De asemenea, am încurajat înfiinţarea de centre de permanenţă. De acum, un astfel de centru funcţionează la Bârla. Mai avem în plan deschiderea unor centre de permanenţă la Mărăcineni şi la Rucăr. Vrem să încercăm ca prin aceste centre medicale să descurajăm venirea la unităţile de urgenţe din Piteşti sau Costeşti a urgenţelor medicale minore", a spus Dan Manu.
Tot la Bârla, preşedintele C.J. Argeş a vizitat şi şcoala din Mozăceni-Vale, frecventată de peste 200 elevi. Condiţiile de infrastructură sunt deosebite. Grupurile sanitare, aflate la fiecare etaj, sunt în interiorul clădirii, iar acum se lucreză la amenajarea unei săli pentru desfăşurarea orelor de sport. În comuna Bârla exista, în urmă cu mulţi ani, staţiunea balneoclimaterică Bădeşti-Băi. Astăzi însă este în conservare, dar clădirea care se află în proprietatea Primăriei este încă într-o stare foarte bună. Tocmai de aceea, primarul Gheorghe Voicu a cerut sprijin preşedintelui Dan Manu pentru găsirea unor soluţii constructive de reabilitare a acestei unităţi în interesul comunităţii locale.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
