Undă verde pentru delegarea serviciului de alimentare cu apă de la Valea Iaşului
Consilierii locali au aprobat fără probleme, în unanimitate, în ultima şedinţă a legislativului, proiectul de hotărâre propus de primarul Nicolae Barbu, privitor la documentaţia de atribuire a contractului de delegare a gestiunii serviciului de alimentare cu apă. Şeful executivului local le-a explicat celor prezenţi că legea impune ca acest serviciu să fie asigurat cu personal calificat autorizat. "După cum ştiţi, noi am început să ne pregătim pentru acest moment încă de anul trecut, atunci când am decis şi apoi am făcut expertizarea reţelelor de apă de pe teritoriul comunei Valea Iaşului. La ora actuală am obţinut şi avizul final pe baza căruia staţia de epurare poate funcţiona legal. Urmează acum să lansăm pe baza acestei documentaţii cererea de oferte din partea operatorilor autorizaţi pentru delegarea serviciului şi să urmăm paşii legali pentru întocmirea contractului de delegare. Asta ar fi varianta optimă pentru noi. În cazul în care nu se va prezenta un astfel de operator, lucrurile se vor complica oarecum, deoarece s-ar putea să fim siliţi să ne facem propriul serviciu de gestionare a alimentării cu apă a gospodăriilor populaţiei", a spus primarul Barbu, precizând faptul că pe partea de comună dinspre Cerbureni, S.C. AQUATERM S.A., de la Curtea de Argeş, se ocupă de asigurarea serviciilor în domeniu. Numai că rămâne de văzut dacă întruneşte condiţiile legale pentru a prelua şi reţelele de alimentare din partea de comună dinspre Valea Iaşului sau se va ajunge la un contract cu altă firmă specializată.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
