Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 10:01

Cam puţin, dar este - totuşi - un început: Ghiţă "a miluit" două carii din carosabil cu un pospai de asfalt!

 Directorul SPGC, ing. Ioan Ghiţă, zgândărit în amorul propriu de foto-reportajul publicat în ediţia de luni a ziarului nostru, a catadicsit să astupe gura târgului cu niscaiva asfalt turnat în găurile de la intersecţia DN 7C cu str. Valea Iaşului. Ce-i al dumnealui, nu-i poate lua cineva: ce probă de stomatolog a pierdut omenirea, Doamne, Doamne!... Minunea, însă, a avut în vedere doar acele două carii şi nimic mai mult. Cel puţin până ieri, la încheierea ediţiei noastre, altceva nu se schimbase în peisajul urban al Oraşului Regal care, de ani de zile, stă cu hainele zdrenţuite şi cu "mergătorii" găuriţi, aşteptând la mila domniei sale boierului samodîrjeţ Ghiţă să-i mai pună un petec ici, ori să-i mai "surfileze" o ruptură colo... Pe Episcop Nichita, lăbărţăturile încă se răsfaţă la soare şi parcă aşteaptă să le dea cineva cu sare, ca să nu se strice, iar pe Valea Iaşului, mai în dos adicătelea, n-are cine să le vadă... Vom urmări dacă-şi vor afla şi ele naşul zilele următoare sau vor fi lăsate la fezandat încă multă vreme de-aici înainte, ca să nu afecteze frontul larg de lucru al vrednicului nostru Ioan Ghiţă. Care, minune mare, aflăm că nici măcar n-a luat în primire străzile, deşi una dintre principalele sarcini ale serviciului public pe care-l conduce tocmai asta este. Cum o fi reuşind să-şi îndeplinească atribuţiunile de serviciu este mai greu de explicat, dacă nu ne duce gândul păcătos spre o legătură de concubinaj. Cu cine, cu ce - Dumnezeu ştie!... Acum, între noi fie vorba, nu ne puteam aştepta la mari miracole pe carosabilul din Curtea de Argeş, dar, iată, dacă s-a vrut, s-a putut interveni, totuşi, pe o stradă cu vreo două plombe, chiar dacă aşa, mai mult de ochii soacrei - în cea mai bună tradiţie instituită de directorul Ioan Ghiţă la SPGC. Şi la anul care vine, o s-o ducem şi mai bine, hăi, hăi şi iară hăi, ia sunaţi din zurgălăi, măi flăcăi!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It