Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 10:02

Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş: Constantin Panţurescu, primarul fără datorii sau conturi în bancă, nu poate revendica deschis titlul de baronaş local!

Aleşii locali din actualul mandat au împlinit jumătate din perioada pentru care au depus jurământul. Despre mulţi dintre cei ce nu se mai regăsesc în structurile administraţiei municipale nu se mai vorbeşte. S-ar zice că n-au reuşit să fie nici măcar nişte puncte de reper sau comparaţie... Acum doi ani lansam acest serial prin care prezentam starea materială a aleşilor, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Sub hărţuiala presei, chiar şi cei mai reticenţi se conformează obligaţiilor legale de a nu-şi ascunde starea materială. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis în declaraţiile făcute publice "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Nu de alta, dar dacă ascund adevărul pot fi acuzaţi de fals şi uz de fals în acte publice, pentru că sunt plătiţi să fie în slujba cetăţenilor, nu să-i înşele!

Actualul primar a intrat în categoria aleşilor locali după alegerile din anul 2000 şi împarte locul de frunte în clasamentul vechimii cu Ion Şerban, care-i era coleg între candidaţii de pe lista fostului ApR. Drumurile lor - politic vorbind - s-au despărţit după vreo doi ani, au avut trasee diferite, dar de fiecare dată s-au regăsit umăr la umăr la festivitatea de depunere a jurământului. Asta nu înseamnă că i-a legat cine ştie ce iubire politică, ci necesitatea de a colabora spre binele oamenilor care i-au ales. Uneori au reuşit, alteori au dat greş, dar asta-i cu totul altă poveste. Cert este faptul că Panţurescu, după o scurtă haltă la fostul PUR, în vara lui 2002, a ajuns la PSD, unde a şi rămas. Fire pragmatică, genul "punct ochit - punct lovit", nu se pierde în fineţuri diplomatice fie ele occidentale, fie orientale şi nu se sfieşte să folosească formule mai puţin academice ca să se facă înţeles. Dar compensează prin spirit practic şi calităţi de bun organizator, minate uneori de accese de intrasingenţă faţă de cei ce i se opun. Ani la rând era ales preşedinte de şedinţă în perioadele în care se dezbăteau bugetele anuale şi chiar a stabilit câteva recorduri de viteză în ceea ce priveşte adoptarea acestora, chiar dacă sau tocmai pentru că neavând cine ştie ce calităţi oratorice, le "reteza macaroana" şi celor bănuiţi a fi aplecaţi spre cronofagie. Din această cauză este acuzat de opoziţie şi nu numai, acum - în acest prim mandat - că nu este un om cu care se poate dialoga. Asta în ciuda faptului că afirmă public că păstrează uşa deschisă pentru toţi! Situaţia se explică prin faptul că viziunile despre dialog pot fi diferite...

Ca primar s-a angrenat în mai multe proiecte prin care a încercat şi chiar a reuşit să fructifice anumite oportunităţi de finanţare. Un minus l-ar putea constitui faptul că are reale probleme în a-şi prezenta realizările, poate şi datorită oamenilor din staff-ul său, fie incapabili să le promoveze, fie blocaţi din ordin s-o facă. În tentativa de a eficientiza cât mai mult administraţia municipală, pare să fie blocat de sistemul funcţional rodat în timp, care a schimbat destui primari, ca să se mai lase impresionat de cineva care peste doi ani poate fi lipsit de jilţul de voievod de Curtea de Argeş.

Constantin Panţurescu a fost unul dintre cei mai grăbiţi aleşi locali în ceea ce priveşte depunerea declaraţiilor de avere şi interese de anul acesta, care poartă nr. 3/25.05.2018. Studiindu-le comparativ cu cele depuse anul trecut, vom constata că, în mare, situaţia averii şi intereselor sale este staţionară, chiar nemodificată. La "Terenuri" stăpâneşte cu soţia Luiza Graţiela de anul trecut suprafaţa de 785 mp intravilan în Curtea de Argeş, pe care dumneaei a primit-o moştenire. Familia dispune de un apartament în municipiu, cumpărat în 1984, având suprafaţa de 66 mp şi o casă moştenită de doamna în 2017, în suprafaţă de 119 mp, la care se adaugă un autoturism marca Skoda, fabricat în anul 2006, dobândit pe aceeaşi cale. Primarul Panţurescu nu are conturi declarate în bănci, depozite bancare, participări la fonduri de investiţii, împrumuturi acordate cuiva mai mari de 5.000 euro sau investiţii în afaceri private. Dar nu are nici datorii, veniturile sale provenind din indemnizaţia de şef al administraţiei publice locale, care totalizează pentru anul trecut 67.065 lei. Soţia, Graţiela Luiza, a obţinut din salariile încasate ca angajat la S.C. HIDROELECTRICA suma de 49.022 lei. Suma veniturilor familiei Panţurescu a depăşit miliardul de lei vechi în anul 2017, ceea ce nu este deloc rău. În declaraţia de interese, primarul a trecut funcţia de preşedinte al PSD Curtea de Argeş şi pe cea de vicepreşedinte al Biroului Executiv al PSD Argeş. Lipsa conturilor bancare babane, a terenurilor care să-i aducă recunoaşterea calităţii de latifundiar şi totala neimplicare în afaceri pe care a declarat-o îi diminuează până către anulare eventualele aspiraţii spre titlul de baronaş politic local!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It