Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 10:02

Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş: Gabriel Jubleanu, un viceprimar cu "cheag", care are şi ambiţii mari

Aleşii locali din actualul mandat au împlinit jumătate din perioada pentru care au depus jurământul. Despre mulţi dintre cei ce nu se mai regăsesc în structurile administraţiei municipale nu se mai vorbeşte. S-ar zice că n-au reuşit să fie nici măcar nişte puncte de reper sau comparaţie... Acum doi ani lansam acest serial prin care prezentam starea materială a aleşilor, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Sub hărţuiala presei, chiar şi cei mai reticenţi se conformează obligaţiilor legale de a nu-şi ascunde starea materială. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis în declaraţiile făcute publice "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Nu de alta, dar dacă ascund adevărul pot fi acuzaţi de fals şi uz de fals în acte publice, pentru că sunt plătiţi să fie în slujba cetăţenilor, nu să-i înşele!

Aşa îl caracterizează cei care îl cunosc pe omul nr. 2 în administraţia din primul Oraş Regal al României. A intrat oficial în politică în anul 2008, când a candidat pentru un loc de consilier local pe listele fostului PNGCD. Atunci, formaţiunea sa l-a trimis în legislativ numai pe preşedinte, nimeni altul decât Gabriel Nastea. Directorul de la Salubritatea Publică Urbană, căci acesta era postul pe care-l ocupa de câteva luni de zile, a fost suspendat pe motive de incompatibilitate în octombrie 2010, ca urmare a unei sentinţe definitive şi irevocabile. Gabriel Nastea a fost înlocuit în Consiliul Local Curtea de Argeş în decembrie 2010 cu omul de afaceri Gabriel Marian Jubleanu. Care s-a orientat destul de repede prin meandrele politicii din urbea Basarabilor şi la alegerile locale din anul 2012 era prezent pe lista candidaţilor PSD, cu care USL avea să şi câştige. Activitatea sa şi evoluţia în partid l-a recomandat patru ani mai târziu pentru funcţia de viceprimar, candidatură susţinută şi de Constantin Panţurescu, cel care câştigase postul de şef al administraţiei municipale. Aparent, cei doi fac o echipă solidă, dar se vorbeşte destul de insistent despre anumite blocaje de comunicare între dumnealor, alimentate şi de alţi colegi din structurile PSD, care încurajează ambiţiile viceprimarului de a scăpa de prefixul funcţiei.

După cum v-am informat deja, Gabriel Jubleanu a fost fruntaş la depunerea declaraţiilor legale de avere şi interese, care poartă nr. 2 din 23.05.2018. Respectând prevederile legii, dumnealui a trecut în cea de interese numai funcţia de vicepreşedinte al PSD Argeş. Declaraţia de avere este sensibil mai cuprinzătoare. Viceprimarul deţine în localitatea de baştină, Nucşoara, prin moştenire, din anul 2013, un teren intravilan în suprafaţă de 4.036 mp, la care s-au adăugat pe aceeaşi cale, din anul 2015, două terenuri de alte categorii în suprafaţă de 8.837 mp, respectiv de 9.238 mp. Anul trecut a cumpărat cu soţia, Marilena, la Curtea de Argeş, un teren intravilan în suprafaţă de 1.194 mp. Dumnealui deţine în municipiu un apartament în suprafaţă de 97 mp pe care l-a cumpărat în anul 2000 şi, din 2015, două case de vacanţă la Nucşoara, una în suprafaţă de 127 mp şi cealaltă de 98 mp. La categoria motorizare auto, a trecut un autoturism marca Daihatsu Ferosa, fabricat în 1996, o Dacia Logan (din acelaşi an) şi un Volkswagen Jetta, din 2012. De remarcat ar fi faptul că la precedenta declaraţie, în 2017, trecuse un Logan fabricat în 1996 şi un Ford Fiesta, din 2010. Oare să-i fi jucat memoria nişte feste d-lui viceprimar Jubleanu?... În sfârşit, la categoria venituri obţinute anul trecut a evidenţiat indemnizaţia de viceprimar, în sumă de 56.022 lei, salariul soţiei obţinut de la firma JMG INSTAL GAZ CONFORT, 36.485 lei şi alocaţiile fiicelor Andreea şi Raluca - 2.016 lei. Evident, veniturile salariale evidenţiate de vicele Gabriel Jubleanu sunt ceva mai mici decât cele declarate de către şeful său ierarhic, primarul Constantin Panţurescu. Similitudinea de situaţie vine din faptul că ambii sunt lipsiţi de datorii, dar şi de conturi în bancă, ca şi când nu şi-ar permite ori nu iau în calcul strategia de a pune deoparte, în bancă, bani albi pentru zile negre. Oare să-i ţină la ciorap - cum se spune popular?...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It