Flacăra Centenarului a ars o noapte la Corbi
Marţi seara, participanţii la Marşul Centenarului, au fost preluaţi în jurul orelor 18.30-19.00 de la Domneşti cu autocarul de către primarul Virgil Baciu şi alţi consăteni inimoşi, care sprijină unirea pentru vecie a fraţilor români siliţi să trăiască în state diferite de vicisitudinile istoriei, şi conduşi la Corbi. La intrarea în comună, în punctul Trestie, pe un teren al bisericii, era plasat un imens steag de 100 m, cu care au fost întâmpinaţi oaspeţii. Apoi, la sediul administraţiei publice locale s-a desfăşurat primirea oficială şi gazdele au primit cu bucurie în pază şi ocrotire Flacăra Centenarului pe timpul nopţii. Aşa cum se întâmplase la Valea Iaşului, unde mărşăluitorii se bucuraseră de masa de prânz, cina s-a desfăşurat la o pensiune din apropierea Bisericii din Piatră, din satul Jgheaburi, prilej de discuţii şi toasturi în cinstea unirii românilor de pretutindeni. Participanţii la marş au petrecut o noapte de 24 spre 25 iulie în localitatea de pe valea Râului Doamnei. Vrednicii membri ai ştafetei, printre care se regăseau şi români veniţi din nordul Europei pentru a participa la acest eveniment inedit, au beneficiat de binecuvântata odihnă, şi-au încărcat bateriile şi la primele ore ale dimineţii au luat micul dejun, având în plan să parcurgă o porţiune de drum cât mai lungă înainte să vină canicula lunii lui Cuptor sau vreo altă ploaie. Pe la ora 08.30, aceştia s-au îmbarcat în mijloacele de transport care i-au dus la Domneşti, de unde s-au înscris pe DN 73C, cu punct terminus al călătoriei din acea zi Câmpulung-Muscel, cea de-a doua capitală a statului feudal independent Ţara Românească. "Din câte am înţeles de la dumnealor, voiau să mărşăluiască între 3 şi 4 ore, după care pe la amiază să facă o pauză, înainte de a străbate ultimii kilometri spre Câmpulung, unde sperau să ajungă între 17.30 şi 18.00. I-am asigurat că ne vom reîntâlni în Republica Moldova, deoarece prin 27-28 august vom fi la Ziua comunei Baimaclia, localitatea cu care ne-am înfrăţit, apoi vom participa la Sărbătoarea Limbii Române şi, în data de 1 septembrie, vom fi alături de cei care îi vor primi - sper eu, triumfal - în piaţa centrală din Chişinău, tot aşa cum am fost şi la startul Marşului Centenarului, dat la Alba Iulia", ne-a declarat primarul Virgil Baciu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
