Se reiau procedurile pentru delegarea serviciilor de apă şi canalizare la Valea Danului
Pe ordinea de zi a şedinţei Consiliului Local Valea Danului din 27 iulie a fost înscris un proiect de hotărâre înaintat de către primarul Vasile Preda care viza înfiinţarea unui serviciu propriu pentru gestionarea serviciului de apă şi canalizare. "Tentativa noastră de delegare a acestui serviciu către o firmă specializată n-a fost încununată de succes. În asemenea condiţii, legea ne impune să înfiinţăm un serviciu propriu, ceea ce nu este deloc simplu, deoarece sunt condiţii clare care trebuie îndeplinite, precum: să avem personalul specializat necesar încadrat pe organigrama stabilită şi aprobată, logistica şi licenţa de operare, dar şi alte dotări, cum ar fi laboratoarele de analiză şi certificare a calităţii apei livrate populaţiei - servicii ce se pot asigura şi pe bază de contract cu cele ce deţin avizele de funcţionare. După ce s-a dezbătut proiectul pe care l-am propus, acesta n-a întrunit numărul de voturi necesare pentru aprobare, căci majoritatea consilierilor au cerut să reluăm procedura şi să repunem pe SEAP delegarea acestor servicii. Se speră, probabil, ca astfel să reducem cheltuielile proprii şi să beneficiem de servicii profesionale. Pe de altă parte, am avut succes de cauză cu un alt proiect de hotărâre tot din zona aceasta, prin care, pe baza aprobării de la Agenţia Naţională a Funcţionarului Public (ANFP), am transformat un post de inspector aflat în organigramă, dar neocupat, într-unul de muncitor la reţeaua de apă, unde se simte mare nevoie. Consilierii locali au aprobat acest proiect fără probleme, căci tocmai în ziua şedinţei ne confruntam cu o avarie la reţeaua de apă de pe drumul principal care străbate comuna şi care afecta circa 30 gospodării. Deranjamentul destul de complicat a fost rezolvat a doua zi, sâmbătă după-amiază, când totul a intrat în normalitate", ne-a informat primarul Vasile Preda.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
