Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş: Răzvan Bădescu - "micul cameleon" priceput să înoate în ape tulburi
Aleşii locali din actualul mandat au împlinit jumătate din perioada pentru care au depus jurământul. Despre mulţi dintre cei ce nu se mai regăsesc în structurile administraţiei municipale nu se mai vorbeşte. S-ar zice că n-au reuşit să fie nici măcar nişte puncte de reper sau comparaţie... Acum doi ani lansam acest serial prin care prezentam starea materială a aleşilor, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Sub hărţuiala presei, chiar şi cei mai reticenţi se conformează obligaţiilor legale de a nu-şi ascunde starea materială. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis în declaraţiile făcute publice "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Nu de alta, dar dacă ascund adevărul pot fi acuzaţi de fals şi uz de fals în acte publice, pentru că sunt plătiţi să fie în slujba cetăţenilor, nu să-i înşele!
Juristul de la AQUATERM a fost unul dintre oamenii de bază ai fostului director general, Ion Bolovan. Acesta l-a luat sub aripa sa imediat după ce s-a instalat în fruntea societăţii aparţinând de Consiliul Local Curtea de Argeş. Ar fi, desigur, exagerat să spunem că l-ar fi ajutat substanţial pe şeful lui să obţină autonomia, dacă nu chiar independenţa faţă de patronat. Dar cel puţin un cancioc de beton a manufacturat şi Răzvan Bădescu în anii de început, când s-a turnat temelia puterii lui Bolovan cu largul concurs al primarului Gheorghe Nicuţ. "Cine te-a făcut pe tine om?..." "Dvs., şefu', dvs. şi nimeni altcineva!" Aşa recunoştea public Ion Bolovan în anii de glorie ai lui papaşa Nicuţ. N-avem ştire ca Răzvan să fi fost întrebat, la rându-i, şi să-i răspundă tătucului Bolo la fel, dar ştim că n-a ezitat să rişte la greu cândva, când dintr-o omisiune rămăsese fără mandatul de manager luni de zile la rând... Oricum, micul jurist a rămas ascuns în umbră, luând culoarea mediului înconjurător, a plecat capul în faţa mâinilor pe care nu le putea tăia şi poate că a sperat să fie instalat ca urmaş al lui Bolovan. Dar n-a avut noroc, că lui nu i-a pus primarul Constantin Panţurescu mâna-n breton ca să-l salte în poziţia de moştenitor al despotului pe care Răzvan îl slujise credincios - dacă e să dăm crezare gurilor rele sau poate bune... S-a socotit că era destul c-a ajuns în legislativul municipal, dobândind şi calitatea de membru în A.G.A. de la AQUATERM, acolo unde era angajat şi unde noul manager, Gabriel Nastea, l-a pus şi şef la Biroul Comercial, post cu greutate, de mare responsabilitate mai ales la o societate din care toţi vor să "ciugulească" măcar, dacă îndestularea le este hărăzită altora. Asta nu l-a potolit pe tânărul care vede că trec anii pe lângă el, astfel că uneori îşi mai pierde controlul şi-şi mai dă arama pe faţă transformându-se în miel turbat. Aşa s-a întâmplat când s-a simţit la înghesuială după un anumit audit care-i scosese la iveală nişte chestii deloc de laudă pentru un jurist, determinându-l să-şi iasă din fire într-o şedinţă publică şi să ameninţe că-şi bagă picioarele şi pleacă de la serviciu, cu "oamenii mei cu tot"! Ca un băiat orientat - care este - n-a trecut de ameninţare la fapte, dar a avut destul sânge în instalaţie ca să nu i se colmateze canalele speranţei că într-o zi va răsări soarele şi pe uliţa lui!
Crescut politic la umbra viguroasă a unei tufe cu trei trandafiri, Răzvan Bădescu şi-a dovedit abilitatea de a urca pe scara ierarhică a PSD până pe treapta de membru al Biroului Permanent Municipal, justificându-şi astfel poziţia de şefuţ în faţa neofiţilor sau membrilor de rând. Este, de altfel, singurul interes recunoscut în declaraţia depusă sub nr. 4/4.06,2018, depusă concomitent cu cea de avere. Din aceasta din urmă aflăm că este un tip pe modelul atât de clamat de social-democraţi, sărac şi cinstit. Omul n-are conturi prin bănci, n-are investiţii, dar nici datorii, n-a primit cadouri costisitoare - deci este un model de funcţionar onest. Poate tocmai de aceea, câteodată îşi mai iese din bocanci, ia avans la aprindere şi-şi bate gura cu ceea ce n-ar trebui. Regretele pentru faptul că nu i-a moştenit funcţia şi poziţia lui Bolovan ar trebui să i se estompeze, căci a avut parte de soţie norocoasă, care a compensat lipsurile sale cu moştenirea unui teren agricol în 2016, în suprafaţă de 1.477 mp, pe strada Cuza Vodă, din Curtea de Argeş, dar şi o casă de locuit, tot acolo, în suprafaţă de 106 mp. Familia sa dispune de un autoturism Opel Astra fabricat în anul 2006, pe care l-a cumpărat. Veniturile obţinute de Răzvan Bădescu anul trecut s-au constituit din salariul de jurist la AQUATERM, în sumă de 29.083 lei şi din indemnizaţia de consilier local, plus funcţia de preşedinte al Comisiei Juridice, prin care a totalizat 7.387 lei. Visteria casei s-a completat cu salariul obţinut de către soţie, Adriana, de la Spitalul Municipal, care a însumat 23.888 lei. Un calcul superficial ne duce către un total venituri de peste 60.000 lei pentru familia lui Răzvan Bădescu, ceea ce conduce spre o medie lunară de puţin peste 5.000 lei. Cum nu dispune de conturi bancare, fie că este amnezic, fie că trăieşte pe picior măricel, fie că resturile lunare le bagă sub saltea, ca bani albi pentru zile negre...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
