Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 10:15

Trei zile şi trei nopţi a fost sărbătorită comuna Şuici!

 Tradiţia s-a respectat şi anul acesta, deşi au intervenit schimbări la nivelul conducerii administrative a localităţii. După cum se ştie, din 19 iunie, comuna are o nouă conducere, Primarul ales în 2016 pentru al patrulea mandat, Constantin Iatagan, a trebuit să plece ca urmare a unei decizii a Î.C.C.J. Pe aceeeaşi lungime de undă cu înlocuitorul său, Constantin Şerban, a dat asigurări că activitatea administrativă se va desfăşura sub semnul continuităţii. Şi chiar aşa s-a întâmplat, căci - potrivit tradiţiei, în ziua prăznuirii Sf. Pantelimon, au demarat festivităţile dedicate zilei comunei, care s-au desfăşurat în perioada 27-29 iulie. 

Bâlciul din zăvoi

Acesta a fost organizat vineri pe un spaţiu generos aflat în imediata apropiere a Râului Topolog, cel care a fost martorul în timp al istoriei zbuciumate a acestui neam românesc. Arinii şi ceilalţi copaci înalţi ofereau umbra plăcută la adăpostul cărora comercianţii îşi amenajaseră standurile cu mărfurile expuse vânzării. Gama acestora era destul de largă, pornind de la confecţii şi încălţăminte, marochinărie, coşuri împletite, butoiaşe meşterite cu drag de artişti dogari, numai bune să adăpostească esenţele de fructe de prun sau de viţă de vie pentru nopţile friguroase de iarnă, produse din categoria legumelor şi fructelor, a răcoritoarelor, dar şi kitsch-urilor învăluite în fumul grătarelor sfârâind spornic sub jar şi parfumând împrejurimile cu miresme care desfătau orice gurmand. N-au lipsit nici locurile destinate jocurilor copiilor, muzica şi voia bună specifică tuturor sărbătorilor de acest gen. 

Cu braţele deschise

Aşa şi-au primit oaspeţii dragi primitoarele gazde, în deplinul respect al ospitalităţii româneşti, fie că au fost oficialităţi, fie prieteni ori simpli cunoscuţi. Din categoria oficialităţilor se cuvine să amintim delegaţia venită de la Piteşti cu câteva minute înainte de ora 13.00, programată pentru demararea festivităţilor. Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu, a venit împreună cu vicepreşedintele Ion Mînzînă, cu deputatul Radu Vasilică şi subprefectul Adrian Bughiu, alături de care s-au regăsit consilierii judeţeni Marius Nicolaescu şi Cristina Popa, dar şi primarul Vasile Preda şi vicele Marian Enescu, ambii de la Valea Danului. Constantin Şerban l-a avut alături şi pe predecesorul Constantin Iatagan, chemat expres din sală de către preşedintele Dan Manu, împreună cu fostul vice Cateluţa Marinescu, parte a dosarului în care-şi pierduse funcţia şi fostul primar. Oficialul judeţean a spus deschis că PSD îi sprijină pe cei doi, considerându-i victime ale unei erori de sistem, ce-şi vor dovedi nevinovăţia şi vor putea reveni în viaţa publică în anul 2020, după ştergerea deficienţelor legislative existente în prezent. 

S-a constatat, de asemenea, că nu toţi consilierii locali care aprobaseră hotărârea în baza căreia se desfăşurau festivităţile nu erau prezenţi, probabil şi pentru că deciseseră să participe la sărbătorire în zilele următoare. Oricum, iată cum se prezintă componenţa legislativului local din Şuici: Constantin Şerban, viceprimar cu atribuţii de primar, ales de legislativ în data 19 iunie; Dumitru Cojocărel, înlocuitor din aceeaşi dată a viceprimarului Cateluţa Marinescu, Constantin Oprescu, Ion Rudeanu, Constantin Sorin Niţă, Mihai Matei, Nicolae Tălăban şi Gheorghe Hirică - toţi de la PSD; Delia Săvulescu (PMP), Ion Oproiu (PAM) şi Mihai Mieilă (PNL).

Festivitate oficială sobră la Căminul Cultural

Viceprimarul cu atribuţii de şef al administraţiei publice locale, Constantin Şerban, a adresat cuvântul de bun venit pentru oaspeţii care au răspuns pe măsură, cu asigurări de sprijin al programelor de dezvoltare locală. "Până în prezent, dacă nu mă înşeală memoria, Consiliul Judeţean Argeş a sprijinit comunitatea din Şuici în actualul mandat cu peste 7 miliarde lei vechi pentru cofinanţări sau acoperire de costuri la proiecte în care erau vizate şcolile, alimentarea cu apă ori modernizarea drumurilor. Şi vă asigur că vom continua!", a spus preşedintele Manu.

După încheierea alocuţiunilor, s-a trecut la oficierea festivităţilor prin care erau onoraţi membrii merituoşi ai comunităţii locale, care au primit - pe lângă diplome - şi buchete de flori şi stimulente băneşti simbolice, funcţie de posibilităţile reale existente.

Respect deosebit pentru vârstnici

Ca orice comunitate care se respectă, şi cea din Şuici a ţinut să onoreze membrii intraţi în categoria octogenarilor. Lista celor 24, în ordine alfabetică, se prezintă astfel: Alexandru Bărboiu, Nicolae Cantu, Filofteia Ceauşoiu, Vasilica Ciucă, Filoftia Cocineanu, Elena I. Din, Niculina Duculescu, Constantin Găbrian, Filoftia Gheorghe, Constantin Gherghina, Vasile N. Iancu, Filoftia Marina, Constantin A. Matei, Ion Mecu, Dumitru Mieilă, Floarea Mieilă, Vasile Mihai, Oana Popescu, Gheorghe Potcovaru, Gheorghe Şelariu, Aurelia Şerban, Constantin Şerban, învăţător Maria Smaranda şi Elisabeta Tomiţă. Cinste lor!

S-au premiat 7 familii cu vechime de peste 50 ani în căsnicie

Comunitatea locală a onorat 7 familii ale căror experienţe în viaţa de familie petrecută în mai bine de jumătate de secol de convieţuire pot servi drept exemplu pentru generaţiile mai tinere. Foarte interesant a fost faptul că funcţionarii de la Şuici au notat şi numele de fată ale mireselor de acum mai bine de 50 ani, poate şi pentru a transmite genealogiştilor viitorului informaţii asupra modului în care s-au clădit noile neamuri din cadrul comunei. Iată cuplurile premiate: Lucica (din familia Boian) şi Ion Mecu; Maria (ex Ţintea) şi Alexandru Apostu; Aurica (ex Ilinca) şi Vasile Dinică; Floarea (ex Iatagan) şi Ion Muscalu; Maria (ex Sianu) şi Ion Marina; Elena (ex Bondoc) şi Ilie Şelariu; Ecaterina (ex Molete) şi Mihai Mitu. Casă de Piatră!

"Viitor de Aur comuna Şuici are!"

Parafrazarea acestor versuri nu este exagerată, deoarece de ani şi ani, de la Şcoala Gimnazială "Toma Brătianu" se ridică generaţii de absolvenţi merituoşi, care pleacă la licee din oraşele ţării şi unii ajung licenţiaţi ai unor facultăţi de prestigiu, contribuind la imaginea bună a comunei în ţară şi în lume. Cei mai mulţi oameni cu care am discutat au avut numai cuvinte de laudă pentru corpul profesoral condus de către directorul Narcisa Georgeta Niţă, care ştie să păstreze aprinsă flacăra cunoaşterii în sufletele elevilor. Clasamentul celor premiaţi anul acesta pentru rezultatele obţinute la învăţătură se prezintă astfel: Alexandra Iona Apostu (media 9,86, premiul I), Andreea Sali (9,73 - II), Constantin Cătălin Anton (9,26 - III), Alexandru Ion Nuţu (9,23 - III) şi Cătălina Elena Florea (9,03 - III) - clasa a VI-a A; Constantin Iatagan (10 - I), Alina Elena Cîrstoiu (9,53 - II), Maria Izabela Călina (9,46 - II), idem Cătălin Dumitru State, Alexandru Ilie Duculescu (9,20 - III), Cristian Alexandru Oprescu (9,06 - III) - clasa a VI-a B; Nicoleta Andreea Mecu (10 - I), Alexia Diana Dinicilă (9,82 - II), Elena Larisa Şerban (9,79 - II), Andreea Miruna Matei (9,76 - II), Florentina Larisa Muscalu (9,70 - II), Adelin Nicolae Apostu (9,38 - III), Elena Dinu (9,02 - III) şi Elena Bianca Gherman (9 - III) - clasa a VII-a; Alexandra Cristiana Guţu (10 - I), Ioana Cristina Duţă (9,86 - II), Elena Diana Popescu (9,75 - II), Mihai Trăşcan (9,69 - II), Florentina Diana Matei (9,61 - II), Marius Bogdan Apostu (9,58 - II), Bianca Elena Olteanu (9,38 - III), Elena Raluca Bărăgău (9,19 - III) şi Alexandru Mihai Dinicilă (9,11 - III) - clasa a VIII-a. Felicitări şi... continuaţi!

După finalizarea festivităţilor de premiere, cei prezenţi au beneficiat de un spectacol oferit de artiştii din Ansamblul "Doina Argeşului". Apoi, centrul atenţiei s-a concentrat pe bâlciul din zăvoi, unde s-au desfăşurat un şir de serbări câmpeneşti, care s-au încheiat abia duminică seara.

"O să fie bine, dacă toţi ne vom face treaba corect, în credinţă!"

Aceasta a fost părerea unuia dintre bătrânii înţelepţi ai comunei Şuici. Întâmplarea a făcut ca dumnealui să fie printre octogenarii onoraţi de către comunitate în cadru festiv. Coincidenţa a fost aceea de a se numi Constantin Şerban, ca şi actualul şef al administraţiei publice locale. Şi nu trebuie să mire pe cineva, deoarece este chiar tatăl acestuia! Faptul că am deschis dialogul remarcând faptul că purta un greu nume voievodal, al urmaşului ales de boieri lui Mihai Viteazul tocmai pe meleagurile de pe Valea Topologului în vara lui 1601, nu l-a impresionat cine ştie ce. "Eu sunt Constantin Şerban, fost şantierist la construcţiile de la Porţelanul cel vechi, de la Proteinele din Curtea de Argeş şi din alte locuri mai înainte. În viaţa mea mi-am făcut datoria omeneşte şi corect, cum am învăţat de la maica şi de la taica. Acu' zic că şi pe mai departe o să fie bine, dacă toţi ne vom face treaba corect, în credinţă!..." 

Nea Costică este mândru că şi-a durat casă, a plantat pomi fructiferi ce sunt şi acum pe rod, a făcut şi crescut patru copii, fete şi băieţi şi a asigurat continuitatea neamului. Întrebat dacă s-a gândit vreodată că va fi tată de primar în funcţie, spune cinstit că nici măcar nu i-a fulgerat ideea asta prin minte. "Băiatul meu şi fostul primar s-au avut bine de când se ştiu şi sunt apropiaţi, după cum se vede şi acum. Sunt băieţi buni, de toată isprava, pe care poţi pune bază la o adică. Faptul că Şerban continuă ce-a început Iatagan e bine pentru toţi, că nu trebuie să laşi lucrurile baltă. Şi ei n-or să le lase, o să vedeţi că-şi vor face datoria. Oamenii însă trebuie să înţeleagă că nici lumea şi pământul nu s-a făcut bătând din palme şi să aibă răbdare, că' toate au timpul lor!..."

Constantin Şerban sr. este un tip destul de vioi, cu mintea deschisă şi cu ochii pe ce se întâmplă în jurul său. Vorbeşte cumpănit, nu bate apa-n piuă şi dovedeşte că gândurile sale au finalitate, că nu construieşte pe temelii de fum nici măcar o idee. Octogenarul nu uită sărbătoririle de altădată, dar nu spune că este dezamăgit de cele din vremurile noastre, mai ales când durează trei zile şi trei nopţi ca nunţile din poveşti. Şi ochii i se luminează când urăm "La Mulţi Ani, Şuici!", dându-ne de înţeles că ne aşteaptă să-i urăm la fel şi anul viitor...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It