Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 10:15

Pentru o zi, Lereştiul a devenit centrul cultural al Muscelului

 Sâmbătă, Ateneul "Sarmiza Bilcescu-Alimănişteanu" din Lereşti a găzduit premiera filmului "Ajunul Sărbătorilor în Lereşti", realizat de Elisabeta Bostan. Au fost prezenţi, alături de protagoniştii acestui film - lereştenii - personalităţi muscelene, administraţia comunei - primarul, viceprimarul şi consilieri locali, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş şi reprezentanţii Dacin Sara, precum şi alte personalităţi ale cinematografiei româneşti. Regizor, scenarist, producător, Elisabeta Bostan este una dintre emblemele filmului românesc pentru copii şi mentorul câtorva zeci de generaţii de regizori români. A ales Lereştiul şi Muscelul pentru autenticitatea şi frumuseţea locurilor, a tradiţiilor şi a oamenilor, aici luând fiinţă şi primul club de film dedicat copiilor, idee cuprinsă şi în cadrul proiectului "Respect pentru Valorile Naţionale". După premiera filmului despre tradiţiile sărbătorilor de iarnă muscelene, preşedintele Dan Manu i-a oferit Elisabetei Bostan o plachetă de excelenţă pentru contribuţia majoră la crearea şi dezvoltarea filmului pentru copii şi tineret, precum şi pentru promovarea celei de-a şaptea arte în rândurile tinerelor generaţii şi a cinematografiei româneşti la nivel mondial.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It