La Cicăneşti se reabilitează şcoala de la Mioarele
Comuna Cicăneşti care, potrivit datelor statistice, are o suprafaţă de 29 kmp, dispunând de 852 ha teren intravilan şi de 1.671 ha teren extravilan, populată de peste 1.200 cetăţeni, este una cu vechime istorică şi cu oameni mândri de trecutul, dar şi de prezentul lor. De la Cicăneşti, din cele 4 sate - Cicăneşti, Bărăşti, Mioarele şi Urecheşti - s-au ridicat mereu copii isteţi, aplecaţi spre învăţătură, ambiţioşi, care mai apoi au dus numele localităţii natale în lumea largă. Iar meritul le revine acestora, familiilor, dar şi corpului profesoral care i-a pregătit în cele două şcoli existente la ora actuală, din care prima funcţionează în satul din centru şi a doua în Mioarele, cunoscut şi sub numele de Nicoleşti. Aceasta a doua şcoală, cu clasele I-IV, funcţionează într-un local vechi, construit prin anii '50 ai secolului şi mileniului trecut, care necesita reabilitare urgentă. Edilii n-au stat cu braţele în sân şi au întocmit un proiect care a obţinut finanţare în acest scop. "Practic, eu mai făcusem o reabilitare prin 1997-1998, cu mijloacele şi posibilităţile de atunci, prin care am salvat practic clădirea. După 20 ani, era evident că se impunea o nouă intervenţie, am întocmit proiectul pe baza căruia am obţinut finanţarea, pe care o vom completa cu sume de la buget. Vom investi circa 3-4 miliarde lei vechi în lucrări de subzidire şi consolidare a clădirii, reparaţii interioare şi exterioare, o extindere a centralei termice, amenajarea unei magazii de materiale şi altele. Lucrările vor demara acum, la începutul lunii august şi, în cazul în care constructorul nu va reuşi să le finalizeze până în prima zi de şcoală, avem alternative de rezolvare a problemei pe termen scurt", ne-a informat primarul Ion Ionescu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
