Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 10:16

Rocadă la preşedinţia şedinţei de legislativ municipal: Şerban i-a luat locul lui Dumitrache!

Marţi am asistat la o nouă şedinţă vie a Consiliului Local Curtea de Argeş, deşi primarul Constantin Panţurescu şi consilierul local Ana Răduţu-Babeţi au lipsit. Rolul şeful administraţiei publice locale a fost preluat de către adjunctul său, viceprimarul Gabriel Jubleanu. Ştefan Dumitrache a anunţat că mandatul său de preşedinte de şedinţă a legislativului s-a încheiat, a cerut să se facă propuneri pentru înlocuitor(i) şi n-a mai pierdut timpul aşteptând să se decidă ceilalţi şi vicele l-a propus pe Ion Şerban. S-ar zice că nominalizarea i-a surprins pe cei mai mulţi, deoarece se ştia ce "simpatie" există între Dumitrache şi Şerban, care se contraseră şi în şedinţa A.G.A. de la AQUATERM. Dar, probabil au crezut că aşa sunau "indicaţiile preţioase venite de sus". Protestul unei voci sfioase, care remarca faptul că Şerban mai fusese preşedinte de şedinţă, a fost retezat scurt de către consilierul local Gheorghe Andreescu, cu un umor mai geu de bănuit: "O fi fost, dar nu anul ăsta!" Dumitrache, la rându-i, a intervenit radical: "Dacă nu mai sunt alte propuneri, să trecem la vot!" Rezultatul: Ion Şerban n-a avut vot contra şi s-a instalat comod pe locul cald lăsat de către Dumitrache. Cu experienţa sa de ales local aflat la mandatul cu nr. 5, a condus destul de eficient şedinţa care avea pe ordinea de zi iniţială 9 puncte, la care s-au mai adăugat două proiecte urgente cu aprobarea consilierilor locali. În circa o oră şi un sfert s-a epuizat şi punctul "diverse", inclusiv cearta despre care pomeneam mai sus.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It