Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 10:15

Municipalitatea a cheltuit cu salariile în primul semestru 2.422.740 lei

După cum v-am informat deja, Consiliul Local Curtea de Argeş a aprobat în şedinţa ordinară din data de 31 iulie contul execuţiei bugetare pe trimestrul II. Creditele aprobate pentru Autorităţile Publice în acest an se cifrează la 7.090.000 lei, din care cele alocate până la finele trimestrului II au fost de 4.043.000 lei. Plăţile efectuate până la data de 30 iunie au însumat 3.256.820 lei. În ceea ce priveşte Cheltuielile de personal, au alocată suma de 4.915.000 lei pentru întreg anul, din care 2.580.000 lei în primul semestru, iar plăţile efectuate - 2.422.740 lei. Dacă bunurile şi serviciile au consumat 570.890 lei din 942.000 lei alocaţi pentru respectiva perioadă din totalul de 1.557.000 lei, cheltuielile de capital au fost de numai 263.030 lei. Având în vedere suma alocată pentru întregul an - 553.000 lei şi cu 471.000 lei pentru primul semestru, se constată un minus considerabil. Care a fost explicat de către directorul economic Gheorghe Florescu prin faptul că marile investiţii încă n-au intrat în derulare şi, implicit, nici cheltuielile. Rămâne de văzut cum se va regla situaţia în perioada următoare...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It