Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş: Dorinel Savu, şeful "Sectorului suflete" din primărie
Aleşii locali din actualul mandat au împlinit jumătate din perioada pentru care au depus jurământul. Despre mulţi dintre cei ce nu se mai regăsesc în structurile administraţiei municipale nu se mai vorbeşte. S-ar zice că n-au reuşit să fie nici măcar nişte puncte de reper sau comparaţie... Acum doi ani lansam acest serial prin care prezentam starea materială a aleşilor, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Sub hărţuiala presei, chiar şi cei mai reticenţi se conformează obligaţiilor legale de a nu-şi ascunde starea materială. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis în declaraţiile făcute publice "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Nu de alta, dar dacă ascund adevărul pot fi acuzaţi de fals şi uz de fals în acte publice, pentru că sunt plătiţi să fie în slujba cetăţenilor, nu să-i înşele!
Este unul dintre cei mai importanţi funcţionari publici din administraţia municipală. Dorinel Savu este atâr de discret în manifestările publice de parcă s-ar fi pregătit pentru activitatea dintr-un serviciu de informaţii. Şi nu trebuie să mire, deoarece specificul muncii îi impune să ştie în ce măsură fiecare dintre angajaţi poate sau nu să acopere sarcinile din fişa postului. Prin natura poziţiei ocupate, ar trebui să fie un ajutor de nădejde pentru orice primar, căruia ar trebui să-i semnaleze cine trebuie premiat şi cine sancţionat, când, cum şi pentru ce fapte. Iar faptul că se menţine în funcţie încă din vremea primarului Nicuţ, ajungând să schimbe al treilea şef al administraţiei municipale, dovedeşte faptul că şi-a făcut datoria bine şi, fără "accidente de parcurs" în perioada următoare, poate să se pensioneze liniştit din biroul pe care-l ocupă acum, dacă nu cumva va aspira spre o altă poziţie ceva mai înaltă...
Dorinel Savu şi-a depus declaraţiile de avere şi interese printre primii, înregistrându-le sub nr. 3/25.05.2018. Familia sa deţine 400 mp teren intravilan cumpărat în anul 2002 în comuna Hârtieşti, judeţul Argeş. Acolo are şi o casă de vacanţă în suprafaţă de 74 mp, cumpărată tot cu soţia, Mihaela, tot în anul 2002. La Curtea de Argeş, familia Savu este proprietara unui apartament în suprafaţă de 102 mp, achiziţionat în anul 2001. Anul trecut, Dorinel Savu a contractat un împrumut bancar de la UNICREDIT, în sumă de 80.000 lei, cu termen de rambursare în anul 2022. În cursul anului 2017, dumnealui a realizat venituri salariale în sumă de 39.197 lei, iar soţia, Mihaela, angajată la Biblioteca Municipală, a încasat suma de 17.602 lei. În ceea ce priveşte declaraţia de interese, este virgină.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
