Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 11:08

Chemarea de la Goleşti - UNITATE şi RESPONSABILITATE

 Sâmbătă, la Conacul Goleşti a avut loc cea de-a XII-a ediţie a Reuniunii Fiilor şi Cetăţenilor de Onoare ai judeţului Argeş, desfăşurată în acest an sub egida "Respect pentru Valorile Naţionale". În prezenţa a numeroase personalităţi naţionale, academicieni, personalităţi din cultura şi cinematografia românească, primari, oameni politici şi în faţa a sute de argeşeni şi musceleni, de aici, din "România de la Argeş", a fost lansată "Chemarea de la Goleşti". Mesajul acestui apel a fost citit de preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu.

"La începutul anului 2017, tot aici, la Conacul Goleşti, am lansat proiectul Respect pentru Valorile Naţionale împreună cu membri ai Academiei Române şi ai DACIN SARA, personalităţi ale culturii şi cinematografiei din România. Anul 2018 marchează Centenarul Marii Uniri, anul împlinirii idealurilor de unitate ale românilor de pretutindeni. Judeţul Argeş a avut şi va avea, întotdeauna, un rol important în istoria României, prin marii oameni de stat pe care i-a dat acestei ţări, şi asta numai dacă ne referim la faptul că România Modernă a avut 7 prim-miniştri de aici. Tot din Argeş, în acest an, s-a dat şi startul manifestărilor dedicate acestui eveniment. În luna ianuarie, la Conacul Goleştilor, a fost aprinsă Flacăra Centenarului, în semn de omagiu şi recunoştinţă pentru eroii Primului Război Mondial. La 100 de ani de la Marea Unire, acum considerăm că este momentul să lansăm un apel la UNITATE şi RESPONSABILITATE - Chemarea de la Goleşti, un document ce se doreşte a fi un arc peste timp 1918-2018, un apel la toleranţă şi pace socială, aşa cum şi-au dorit şi au visat înaintaşii. Dau citire textului ce îmi doresc a fi semnat de personalităţile prezente astăzi, la Goleşti, şi a fi preluat de toţi cei ce simt acest lucru:

La împlinirea a 100 de ani de la Marea Unire, argeşenii şi muscelenii, împreună cu invitaţii noştri prezenţi astăzi aici, 18 august 2018, în curtea boierilor Goleşti cei ziditori de ţară, adoptăm această Chemare, prin care invităm întrega societate românească să-şi amintească de năzuinţa de secole a românilor pentru desăvârşirea Statului Naţional Unitar Român, independent şi suveran, să îşi amintească de jertfele cu care s-a împlinit acest ideal şi să trăiască şi să acţioneze aşa cum ora astrală de acum un secol ne cere.

Este momentul să reînvăţăm să respectăm cu sfinţenie trecutul, tradiţiile, simbolurile şi valorile naţionale, să ne edificăm cu dăruire prezentul, înţelegând că viitorul stă numai în puterea noastră - ca naţiune demnă, printre naţiunile lumii.

Este momentul să încetăm vrajba şi disputele neproductive şi să trecem la a construi, punând România mai presus de orice!

Chemăm, aşadar, toţi românii la unitate şi solidaritate, la responsabilitate şi implicare, la toleranţă şi pace socială, la patriotism luminat.

Să demarăm şi să sprijinim, din toate puterile, cu vorba şi cu fapta, un amplu şi profund proiect de recâştigare a încrederii în România şi în poporul român, de reafirmare a prestigiului şi unităţii României şi poporului român.

Credem că, în anul Centenarului, acesta poate fi un Proiect de Ţară.

O vorbă veche spune că o lume stă pe învăţătura celor înţelepţi, pe dârzenia celor bravi şi pe rugăciunile celor credincioşi.

Dumnezeu să binecuvânteze Naţiunea Română!"

De asemenea, pentru implicarea în promovarea si cultivarea valorilor naţionale în Anul Centenarului, mai multor personalităţi li s-a înmânat şi trofeul "Personalitatea Anului Centenar": acad. Răzvan Theodorescu, acad. Ioan Dumitrache, acad. Gheorghe Păun, regizorul Şerban Marinescu, jurnalistul Bogdan Ficeac, actorul Mircea Diaconu, realizatorul TV Lucia Hossu-Longin şi generalul Constantin Năstase. Ziua a continuat cu serbarea câmpenească, desfăşurată în parcul Conacului Goleşti, unde oaspeţii au descoperit tradiţiile culinare din toate zonele Argeşului, voia bună fiind asigurată de orchestra "Doina Argeşului", de ansambluri folclorice din tot judeţul şi de soliştii Centrului Cultural Judeţean Argeş.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It