"Nu ne vindem ţara!" - imnul românilor în anul Centenarului a răsunat la Poenărei
Sâmbătă, conform tradiţiei s-a desfăşurat cea de-a XV-a Întâlnire a fiilor satului Poenărei, ctitorită de către primarul Virgil Baciu. Ediţia din acest an a fost una în care factorul politic a lipsit cu desăvârşire, dar au fost prezenţi cei care se simt adoptaţi ca fii ai acestui sat martir, ce şi-a plătit tributul de sânge în lupta antibolşevică de acum mai bine de 70 ani. Aceasta deoarece pe culmile împădurite a fost ultimul adăpost al Haiducilor Muscelului, arestaţi de Securitate, condamnaţi şi apoi executaţi la Jilava. La biserica din sat au fost comemoraţi alături de eroii din cele două războaie mondiale, după care s-a desfăşurat o serbare populară în care muzica, dansul şi portul popular au făcut casă bună cu concursurile, între care cel de ciclism a fost organizat în premieră şi va continua în anii ce urmează. Printre momentele inedite a fost şi o paradă ecvestră, în care tineri mândri, majoritatea din Domneşti, şi-au jucat falnicii bidivii în centrul satului Poenărei. Virgil Baciu a avut parte de o surpriză de proporţii: prezenţa prietenului de dincolo de munţi, îndrăgitul rapsod popular Ionuţ Langa, alături de care participanţii au cântat cu patos "Nu ne vindem ţara!", acest imn al românilor ce visează la unitate şi la refacerea a ceea ce a fost cândva România Mare. Cine i-a făcut primarului marea surpriză şi alte amănunte asupra desfăşurării evenimentului le veţi putea afla din amplul reportaj pe care-l vom prezenta în ziarul nostru de marţi.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
