Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 11:05

Va tăia, oare, A.G.A. nodul gordian al încâlcitelor probleme de la AQUATERM?...

Aceasta este întrebarea existenţială pentru toţi membrii comunităţii locale care păstrează un dram de luciditate. După cum v-am tot informat, situaţia de la S.C. AQUATERM S.A., la care fiecare dintre cetăţenii municipiului este acţionar reprezentat prin consilierii locali, este destul de încurcată. Nu vom relua acum şirul întregii poveşti, dar trebuie să realizăm cu toţii că un oraş lipsit de alimentare cu apă şi de canalizare este condamnat la moarte! AQUATERM nu are practic o conducere stabilă, care să asigure funcţionarea minimă până la instalarea visatului Consiliu de Administraţie. Managerul interimar Gabriel Nastea şi-a încheiat mandatul încredinţat şi, la ultima şedinţă, Adunarea Generală a Acţionarilor n-a reuşit să decidă dacă-i mai dă o prelungire sau dacă îl înlocuieşte. Numai că s-a găsit cineva din interiorul firmei care l-a lăsat fără salariu! În ediţia de ieri a ziarului nostru vă anunţam că Nastea pregătea un convocator şi, după ce acesta a fost semnat de membrii A.G.A., miercuri, 22 august, de la ora 15.00, în Sala Mare de la parterul Primăriei Curtea de Argeş se va desfăşura o şedinţă care are pe ordinea de zi alegerea unui administrator care să conducă societatea până la instalarea Consiliului de Administraţie, pentru care sunt în derulare procedurile legale. Rămâne de văzut în ce măsură aleşii noştri vor da dovadă de responsabilitatea impusă de încrederea cetăţenilor care i-au votat în 2016 ca să gospodărească problemele comunităţii. Cum este greu de crezut că nodul gordian al intereselor ascunse poate fi descâlcit uşor, vom urmări dacă va exista curajul de a fi tăiat printr-un vot majoritar care să permită continuarea activităţii în condiţii cât mai apropiate de normalitate...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It