Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 10:59

Un post suplimentar de documentarist la Muzeul Municipal

Consiliul Local Curtea de Argeş a aprobat în ultima şedinţă ordinară solicitarea formulată de către managerul unităţii, Ştefan Dumitrache, vizând suplimentarea organigramei cu un post de documentarist, debutant, cu studii superioare. În motivarea cererii s-a specificat faptul că era necesar un specialist care să întocmească documentele de clasare a obiectelor de patrimoniu aflate în gestiune. Dumitrache le-a reamintit aleşilor locali că prin anul 2000 erau 14 angajaţi la Muzeu, iar acum au rămas numai 8 - 2 conservatori, 1 muzeograf, 1 supraveghetor monument, 1 gestionar custode sală, 1 desenator artistic, 1 documentarist şi 1 contabil. "Ca să vă daţi seama cum stăm noi cu adevărat, vă spun că la instituţia similară din Câmpulung sunt 17 angajaţi!", l-a susţinut bunul său amic, managerul de la Centrul de Cultură şi Arte "George Topîrceanu", Cristian Mitrofan. Intervenţia s-ar părea că i-a convins şi pe ceilalţi colegi, care n-au mai formulat obiecţii şi proiectul de hotărâre de suplimentare cu un post s-a aprobat fără probleme.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It