A.G.A. de la AQUATERM începe să semene cu ceea ce trebuie să fie: i-a dat un nou mandat de manager lui Gabriel Nastea, cu termen precis!
Şedinţa Adunării Generale a Acţionarilor de la S.C. AQUATERM S.A., desfăşurată în după-amiaza zilei de 22 august, a ieşit oarecum din nefirescul în care s-au desfăşurat cele precedente. Şi aceasta în primul rând datorită faptului că participanţii, în număr de 11 din totalul celor 19 consilieri locali, au dat dovadă de un spirit de cooperare mai puţin întâlnit în acest mandat. Acesta a fost evident nu numai din tonul discuţiilor - calm, pragmatic, serios - dar şi din încercarea de a identifica soluţiile legale pentru limitarea debandadei care pare să domnească la firma aparţinând municipalităţii - după cum avea să spună cu subiect şi predicat, fără vreo reţinere Gheorghe Andreescu. Dumnealui s-a cam lămurit că acolo sunt destule lucruri care nu-şi prea au rostul şi a dat impresia că n-ar mai fi chiar atât de vehement contestatar al concluziei formulate anterior de către colegii Ion Şerban şi Ionel Păunescu, potrivit căreia s-a exercitat din interior un sabotaj premeditat împotriva lui Nastea, care în încercarea de a limita, dacă nu chiar de a stopa ceea ce au numit pe faţă furturi, ar fi deranjat pe cine nu trebuia. Până la urmă, după ce s-au analizat toate aspectele problemei pentru a se identifica soluţiile legale incontestabile, cei prezenţi au votat în unanimitate atât prelungirea mandatului de manager pentru Gabriel Nastea până la instalarea Consiliului de Administraţie, dar nu mai mult de trei luni de zile, dar şi a contractului său de mandat, în condiţiile stabilite anterior.
"Am convocat 18 membri A.G.A., mai puţin Ştefan Dumitrache..."
Anunţul a fost făcut de către Gabriel Nastea la începutul şedinţei, când s-a constatat că erau prezenţi 11 membri A.G.A., ceea ce dădea cvorumul necesar desfăşurării şedinţei şi adoptării unor decizii cu minim 7 voturi, concluzie la care s-a ajuns după consultarea statutului, coroborată cu alte prevederi legale specifice invocate, inclusiv Legea 215 şi garanţia invocată de Şerban în urma discuţiilor purtate cu secretarul primăriei, Radu Chirca. Mai apoi acesta a explicat că managerul de la Muzeul Municipal n-a fost de găsit pentru a i se cere să semneze convocatorul. Au fost prezenţi următorii consilieri locali, care îndeplinesc şi calitatea de membri ai A.G.A.: Doru Georgescu, Ionel Păunescu, Gheorghe Molea, Loredana Stancu, Ana Răduţu-Babeţi, Maria Dicu, Gheorghe Andreescu, Ion Şerban, Emelian Oreviceanu, dr. Jean Chefani şi Bogdan Alexandru Dabija. Gabriel Nastea a fost secondat de către Gheorghe Greavu, în timp ce juristul firmei, Răzvan Bădescu - după cum a anunţat colegul Oreviceanu - se afla în concediu, la plajă. În rest, se cam alesese praful de "cortegiul de curteni" care-l însoţea cândva pe fostul manager Bolovan în acele memorabile "comandouri pentru apa grea"...
"În ce situaţie ne aflăm?..."
Aceasta a fost întrebarea existenţială al cărui răspuns se aştepta de la Gabriel Nastea. Şi acesta a făcut un scurt istoric, începând cu acea hotărâre de consiliu local adoptată în decembrie 2017, prin care se impunea demararea procedurilor pentru instalarea C.A. şi intrarea în deplină lagalitate. Numai că până în iulie 2018, totul a rămas încremenit, pentru că proprietarul nu s-a mişcat. "Nu era treaba societăţii, prin administrator sau conducere, să demareze procedurile legale!" - a precizat Nastea. Reluând firul evenimentelor, a reamintit despre tentativa ratată de convocare a A.G.A. din 26 iunie, când nu s-a semnat convocatorul de către toţi membrii şi a fost nevoie de amânarea procedurii de convocare cu o lună, până în 27 iulie, când trebuia stabilit managerul, căci i se încheiase mandatul. Numai că şi acea şedinţă se încheiase cu certuri şi scandal şi, în lipsa cvorumului, nu se luase vreo decizie. Urmarea: cineva din interiorul firmei considerase că nu se mai putea plăti salariul lui Nastea, în august, deci un nou scandal, mai ales după ce se raportase la ORC că AQUATERM nu mai avea manager! În aceste condiţii, era de aşteptat să apară ceva probleme pe circuitul instalării C.A. care - însă - se anticipa că va fi selecţionat şi instalat în termenul legal de 120 zile.
"Vreau să ştiu dacă ne-am adunat aici să stabilim salariul managerului sau să rezolvăm problema cea mai presantă a oraşului, aceea a apei şi canalizării!", a izbucnit Gheorghe Andreescu. După mai multe discuţii şi analizarea propunerilor avansate, s-a convenit să i se prelungească mandatul lui Gabriel Nastea până la instalarea C.A., dar nu mai mult de 3 luni de zile - cum precizase Ana Răduţu-Babeţi. "Nu ştiu cine-l plăteşte pe Nastea, nu e treaba noastră, mai ales că înţeleg că are soluţii. Noi îi dăm mandat de administrator pe această perioadă, cu misiunea de a asigura buna funcţionare a societăţii ca şi până acum!", a spus Şerban, susţinut de Păunescu şi de ceilalţi colegi. Dabija i-a cerut să ia măsuri radicale cu cei ce "freacă ţurca prin birouri" - cum se exprimase un coleg - şi să-i pună la treabă ca să-şi câştige banii prin reducerea pierderilor provocate de faptul că erau apometre necitite de ani de zile, iar dr. Chefani i-a recomandat să-şi trimită oamenii pe teren pentru a identifica atât vechi deranjamente cu pierderi de apă, dar şi pentru a stopa practica unora de a da pe şanţ dejecţiile şi apele menajere. Voturile pentru păstrarea lui Gabriel Nastea la conducere şi pentru contractul de mandat au fost date în unanimitate, cu toată responsabilitatea de către cei prezenţi, care au dat semne că atunci când nu mai au presiuni din partea unor colegi, pot fi nu numai raţionali, dar şi cu personalitate. Să le ţină Dumnezeu obiceiul şi să iasă lucrurile bine pentru comunitate!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
