"Mare brânză 1 kil de caş": au relocat o ursoaică şi doi pui, dar atacurile fiarelor asupra gospodăriilor continuă!
Spre sfârşitul săptămânii s-a bătut monedă la greu pe succesul relocării unei ursoaice şi a celor doi pui ai ei. Animalele îşi făceau veacul prin zona Cetăţii lui Vlad Ţepeş, de la intrarea în Defileul Argeşului şi uzau de giumbuşlucuri pentru a-i distra pe turişti şi a-i determina să le dea de mâncare. Primarul Gheorghe Stoican rămâne la fel de îngrijorat de atacurile urşilor agresivi asupra gospodăriilor arefenilor şi de perspectiva ca în viitor să se ajungă şi la punerea vieţilor consătenilor în pericol. În mod evident, şi dumnealui, dar şi cetăţenii din nordul Argeşului se aşteptau la acţiuni în forţă, prin care numărul urşilor să fie adus la valorile normale printr-o relocare reală, nu prin acţiuni propagandistice fără consistenţă. Impotenţa organelor abilitate de a rezolva aceste probleme reale cu care se confruntă comunităţile de sub munte nu numai că nu le face cinste, dar începe să devină proverbială, dacă nu chiar subiect de bancuri. Numai că sumele încasate drept salarii de către "organe" nu sunt nici pe departe neglijabile şi, în lipsa rezultatelor concrete, seamănă până la confuzie cu foloase necuvenite. Ferească Dumnezeu să moară cineva!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
