Primăriile se pot împrumuta de la Trezorerie cu o sumă limită de 800 milioane lei
Guvernul a aprobat o ordonanţă prin care se asigură sprijin autorităţilor publice locale în finalizarea proiectelor finanţate din fonduri europene. Prin acest mecanism, unităţile administrativ-teritoriale ale administraţiei publice locale pot accesa, în cursul acestui an, împrumuturi din venituri din privatizare, înregistrate la Trezorerie, în limita sumei de 800 milioane lei. Aceste fonduri pot fi utilizate pentru asigurarea prefinanţării şi/sau cofinanţării proiectelor finanţate din fonduri externe nerambursabile, inclusiv pentru cheltuielile neeligibile asociate proiectelor. Se răspunde astfel solicitării Asociaţiei Municipiilor din România şi se stimulează atragerea de fonduri europene pentru finanţarea proiectelor locale de infrastructură: apă-canalizare, şcoli, spitale, drumuri. Termenul-limită de depunere a documentelor este 29 noiembrie 2018. Unităţile/subdiviziunile administrativ-teritoriale pot depune documentaţia la direcţiile generale regionale ale finanţelor publice/administraţiile judeţene ale finanţelor publice, pentru a fi transmisă Comisiei de autorizare a împrumuturilor locale. Măsurile contribuie la îndeplinirea priorităţii majore a Guvernului privind îmbunătăţirea absorbţiei fondurilor UE şi asigurarea cofinanţării proiectelor finanţate din programele naţionale.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
