Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 11:29

Continuarea lucrărilor la Staţiunea Turistică Molivişu s-a rătăcit în labirintul birocraţiei

Speranţele celor care visau ca în această perioadă să se lucreze din plin la această investiţie încep să se risipească. Din informaţiile oferite de către primarul Gheorghe Stoican, de la Arefu, scoaterea terenului necesar din fondul forestier bate pasul pe loc. Şi asta pentru că mai sunt de actualizat anumite documente, mai trebuie să fie obţinute nişte avize şi, nu în ultimul rând, să se încheie favorabil negocierile cu BRD. Asta pentru că acolo este blocată o sumă de vreo 2 miliarde, reprezentând garanţia pentru lucrările nefinalizate, bani de care ar fi nevoie pentru redeschiderea lucrărilor. Partenerii din cadrul A.D.I. Molivişu - comunităţile locale din  Arefu, Brăduleţ şi Cicăneşti, la care s-a asociat Consiliul Judeţean Argeş - sunt interesaţi ca investiţia să devină funcţională. Când se va petrece minunea, este greu de estimat...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It