Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 11:27

Baciu, Barbu şi 100 argeşeni au plecat la Ziua comunei Baimaclia

Azi dimineaţă au pornit cu noaptea-n cap spre Republica Moldova circa 100 argeşeni îmbarcaţi în două autocare şi mai multe autoturisme. Aceştia s-au strâns din comunele Corbi şi Valea Iaşului şi din Piteşti şi au plecat la Ziua comunei Baimaclia, din raionul Soroca. Festivalul sarmalelor şi plăcintelor se va sărbători vineri, 31 august, în localitatea înfrăţită cu cele două comune de la noi şi delegaţiile argeşene vor include "Corul veteranilor" din Piteşti şi alţi tineri patrioţi din municipiul reşedinţă de judeţ. Miercuri după-amiază, la Valea Iaşului s-a desfăşurat şedinţa ordinară a legislativului local din luna august, care a avut pe ordinea de zi iniţială 4 puncte, completate cu alte 3 prin aprobarea dată în plen - toate adoptate în unanimitate. Unul dintre ele viza ajutorul de 20.000 lei acordat de UAT Valea Iaşului comunei înfrăţite Baimaclia, iar altul acoperirea costului deplasării peste Prut - ne-a informat primarul Nicolae Barbu. Asupra celorlalte vom reveni pe larg în ediţiile următoare ale ziarului nostru. 

A doua zi, după cum spuneam, s-au îmbarcat în mijloacele de transport cu care urmau să se deplaseze la Baimaclia primarul Nicolae Barbu, viceprimarul Cristian Enescu, consilierii locali Emil Gorunescu, Oliver Bucur, Vasile Gheorghiu, Valeriu Sandu, secretarul primăriei, Nicolae Stoicescu, bibliotecara Mirela Dragomir-Grădinaru, Ionuţ Hodoş, artiştii populari Georgiana Gavrilă şi Ştefan Sandu - care urmau să evolueze cu Ansamblul Folcloric de la Corbi ca solistă vocală, respectiv instrumentist - plus veteranii şi tinerii piteşteni. "Vom sărbători la Baimaclia şi Ziua Limbii Române, apoi vom fi prezenţi la mitingul unionist programat la Chişinău în data de 1 septembrie - aşa cum am promis. Acolo îi vom întâmpina pe protagoniştii Marşului Centenarului, la startul căruia am fost prezent cu primarul Virgil Baciu la data de 1 iulie, în Alba Iulia. Vom lua drumul spre casă sâmbătă spre duminică şi luni vom fi la muncă", a concluzionat primarul Barbu, foarte mulţumit că tandemul cu omologul Baciu, acest B&B, se păstrează neclintit.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It