Când vom avea un specialist în fruntea Direcţiei Arhitect Şef din municipiu?...
După cum se ştie, acest post este girat provizoriu, după plecarea ing. Cătălin Băşoiu din post. Recent, legislativul a aprobat un proiect privind modificarea structurii de funcţii publice a aparatului de specialitate al primarului prin înfiinţarea unei funcţii publice de execuţie, şi anume de inspector/I/debutant la Compartimentul de urbanism şi amenajare a teritoriului. Şeful administraţiei publice locale, Constantin Panţurescu, le-a prezentat consilierilor proiectul motivat de necesitatea rezolvării sarcinilor specifice destul de delicate şi a afirmat că este un pas spre atragerea unui arhitect care să conducă direcţia. Argumentele privind avizul favorabil nr. 39526/2018, primit de la Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici (ANFP) pe solicitarea formulată de către Primăria Curtea de Argeş prin Adresa nr. 18598/2018, Referatul şi Nota de Fundamentare întocmite de către compartimentul de specialitate al municipalităţii, i-au convins pe aleşii locali să aprobe în unanimitate proiectul de hotărâre. Rămâne de văzut în ce măsură se va reuşi punerea ordinii în ceea ce unii numesc haosul existent în construcţiile din Curtea de Argeş, care nu fac deloc cinste primului Oraş Regal al României...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
