Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 11:29

Taxa de branşare la gaze s-a triplat în 2018 - În Argeş, primarii încearcă să rezolve această problemă

În ultima vreme, pe fondul aprovizionării tot mai anevoioase a populaţiei cu combustibil solid pentru perioada de iarnă, solicitările locuitorilor de racordare la reţelele de gaze naturale au crescut considerabil. Numai că operatorii autorizaţi, oportunişti veritabili fiind, au crescut exagerat de mult taxa de branşare percepută. Astfel, dacă până în 2017 preţul era accesibil, cuprins între 1.500-1.700 lei, după intrarea în vigoare a Legii nr.167/2018, începând cu 01.08.2018, taxa de branţare a ajuns la 5.000-5.300 lei. Întrucât aceste preţuri au generat mari nemulţumiri în rândul potenţialilor clienţi, cinci primării din Argeş (Ţiţeşti - primar Gheorghe Savu, Lereşti - primar Marian Toader, Schitu Goleşti - primar Vasile Tudorel Miriţă, Mihăeşti - primar Gheorghe Matei şi Stâlpeni - primar Gabi Şerbănoiu) au înaintat o solicitare Autorităţii de Reglementare în Domeniul Energiei. Solicitarea edililor menţionaţi va ajunge şi la deputatul PNL Dănuţ Bica, pentru a face o interpelare în Parlament în vederea rezolvării acestei probleme.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It