Manu s-a întâlnit cu medicii din subordinea Consiliului Judeţean
Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu, s-a întâlnit miercuri cu conducerile unităţilor sanitare aflate în subordinea instituţiei. Discuţiile au vizat modul de derulare a investiiţiilor, resursa umană, dar şi problematica actuală a fiecărei unităţi în parte. Cum o prioritate a conducerii C.J. Argeş este reprezentată de sănătate, în acest domeniu sunt în derulare investiţii de zeci de milioane de euro, atât prin PNDL II, fonduri europene, dar şi din fonduri proprii, cum ar fi consolidarea şi reabilitarea Spitalului Judeţean de Urgenţă Piteşti, extinderea Spitalului Judeţean de Urgenţă Piteşti şi reabilitarea termică a Spitalului de Recuperare Brădet.
Vă reamintim că în acest an, Spitalul de Pediatrie Piteşti a fost dotat cu un computer tomograf performant şi cu un sistem informatic PACS (tehnologie medicală de imagistică utilizată pentru stocarea, recuperarea, prezentarea şi partajarea imaginilor produse prin radiografie, scanare CT, RMN etc.), echipamentele medicale atât de necesare în salvarea şi diagnosticarea micuţilor pacienţi argeşeni. Totodată, şi Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti a beneficiat de dotări importante de echipamente, de la paturile şi echipamentele pentru secţia de anestezie-terapie intensivă, la RMN. De altfel, în ultimii doi ani, toate unităţile sanitare din Argeş au fost dotate cu aparatură medicală performantă. Modernizarea şi dotarea spitalelor a avut drept rezultat atragerea specialiştilor în unităţile medicale din Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
