Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 12:16

La Şuici se pune bază pe calitatea învăţământului

La sfârşitul acestei săptămâni, conducerea administraţiei publice locale, în frunte cu primarul interimar, Constantin Şerban, făcea ultimele verificări a stării în care se găseau şcolile din comună. Este vorba despre Şcoala Primară de la Rudeni şi Şcoala Gimnazială "Toma Brătianu", de la Şuici. "Noi avem o problemă ce ţine de scăderea numărului de elevi, care ajuns la un total de circa 80. În consecinţă, s-a ajuns la închiderea localurilor şcolare de la Valea Calului şi Ianculeşti, iar elevii de acolo sunt transportaţi la cursuri cu microbuzele. Din fericire, avem un corp profesoral foarte bine pregătit, care-şi face datoria cu profesionalism şi an de an ne bucurăm că avem motive de mândrie cu rezultatele obţinute de elevii localnici la olimpiadele şi concursurile şcolare sau la Testele Naţionale, care le permit accesul la cele mai bune licee din mediul urban, unde - în continuare - obţin performanţe. Noi am reuşit să ne facem datoria şi să asigurăm reparaţiile la spaţiile în care se desfăşoară procesul de învăţământ, igienizarea, amenajarea unor grupuri sanitare moderne, dotarea cu materiale didactice şi instalaţii de încălzire care au asigurat combustibilul aferent pentru perioada iernii. Concluzionând, din punctul nostru de vedere, totul este în regulă pentru debutul noului an şcolar, în care urăm elevilor şi părinţilor să se bucure din plin de rezultate şi mai bune decât în anii trecuţi!", a încheiat Constantin Şerban.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It