Primarul Baciu - pe drumul spinos al unităţii naţionale, de la Corbi la Chişinău şi apoi la Bruxelles
Neobositul patriot care este Virgil Baciu, iniţiatorul înfrăţirii unor comune argeşene cu localităţi din Republica Moldova, a avut în ultima săptămână un program extrem de intens. În 30 august a plecat cu o delegaţie numeroasă de aproape 100 persoane din comunele Corbi şi Valea Iaşului în localitatea Baimaclia, din raionul Căuşeni, care a doua zi îşi sărbătorea ziua. Împreună cu colegul şi prietenul Nicolae Barbu, cu aleşi locali şi cetăţeni din cele două comune, dar şi cu alţi argeşeni pentru care visul unirii românilor despărţiţi de graniţe fixate de interesele puternicilor lumii rămâne o misiune moştenită de la părinţi, au mers la Baimaclia şi apoi la 1 septembrie au fost în Piaţa Centrală din Chişinău, unde au sosit - conform programului - participanţii la Marşul Centenarului pornit de la Alba Iulia, oraşul Marii Uniri de la 1918. Din păcate, alături de românii veniţi din ţara-mamă n-a putut să fie prezent George Simion, preşedintele Asociaţiei Acţiunea 2012, declarat indezirabil de către autorităţile Republicii Moldova. Dar, după întoarcerea acasă s-au constituit într-o delegaţie de circa 30 primari unionişti din România şi Moldova, la care s-au alăturat reprezentanţi ai fraţilor de sânge din Cernăuţi, Bugeag şi de pe Valea Timocului, care au luat drumul spre sediul Parlamentului Europei, de la Bruxelles. Acolo, cu sprijinul eurodeputatului independent Mircea Diaconu, afiliat la Grupul ALDE, s-a organizat un congres cu tema "România şi regiunile istorice în anul Centenarului". Obiectivul urmărit era să aducă la cunoştinţa europarlamentarilor situaţia în care se află compatrioţii din afara graniţelor de stat ale patriei lor. "Am beneficiat de suportul logistic al d-lui Mircea Diaconu, care - ca deputat european - are posibilitatea de a aduce 105-110 invitaţi la Bruxelles. Şi care a răspuns ca un patriot la solicitarea făcută de George Simion şi de alţi cunoscuţi din grupul nostru. Din Argeş, eu am fost singurul primar prezent acolo, unde am rostit şi o scurtă alocuţiune, în cursul căreia am prezentat Declaraţia de Unire şi semnăturile pe care le-am adunat pe ea, care a fost apoi semnată şi votată de cei prezenţi. Am fost însoţit de către musceleanul Sergiu Cicu, un om care şi-a legat numele de promovarea culturii la Câmpulung. Alături de noi s-au regăsit doi reprezentanţi de seamă ai românilor din Republica Moldova - Mihai Ghimpu şi acad. Nicolae Dabija. De la dumnealui am avut confirmarea că Basarabia se depopulează de românii care-şi iau lumea în cap, ca să-şi clădească viitorul departe de vetrele părinteşti, Este un pericol real, rezultat al unei politici perfide, evidenţiate de către apreciatul acad. Nicolae Dabija, unul dintre marii patrioţi români ai timpului nostru. Am beneficiat, de asemenea, de prezenţa unor reprezentanţi ai Românilor de pretutindeni, dar şi de un secretar de stat din Guvernul României. Per total, consider că a fost o acţiune bine organizată, care şi-a atins scopul, reprezentând un pas înainte în lupta noastră paşnică pentru îndeplinirea idealului naţional. Şi, ca un element inedit, ca o picanterie, ca să nu zic altfel, am observat că la lucrările noastre a venit şi europarlamentarul Laszlo Tokes, care şi-a notat sârguincios anumite lucruri într-un carneţel, dar n-aş şti să vă spun nici ce anume şi nici cu ce scop...", a încheiat declaraţia Virgil Baciu vineri dimineaţa, la câteva ore după revenirea la Corbi, de pe spinoasele drumuri europene ale unităţii naţionale a românilor de pretutindeni. La sfârşitul săptămânii, conducerea administrativă şi multe familii din comuna de pe Valea Râului Doamnei trăiau febra ultimelor pregătiri pentru ca primul clopoţel care avea să sune mâine, vestind noul an şcolar, să găsească totul pregătit după datină, pentru rezultate cât se poate de rodnice.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
