Sute de oameni au sărbătorit duminică Ziua comunei Băiculeşti
Data de 9 septembrie 2018 va rămâne una de referinţă pentru mulţi dintre locuitorii satelor ce alcătuiesc una dintre cele mai mari comune ca suprafaţă şi ca populaţie - din judeţ şi nu numai. Şi asta în ciuda faptului că în ultimii ani, destui tineri au luat drumul străinătăţii pentru a găsi locuri de muncă mai bine plătite decât la noi. Dovadă ar putea fi faptul că recensământul populaţiei din anul 2002 evidenţia existenţa a 6.312 locuitori, pe când cel din 2011 înregistra o scădere la 5.826. În acest context sunt explicabile eforturile concentrate ale administraţiilor conduse de către primarul Dragnea pentru realizarea unei dezvoltări locale durabile, care să stabilizeze populaţia pe suprafaţa de 7.646 ha pe care sunt circa 2.100 gospodării, plasate de-a lungul celor 75 km reţea de drumuri, care include DN 7C (pe comunicaţia Piteşti-Curtea de Argeş), DJ 704F şi DJ 704H, DC 213, DC 209 - ca să pomenim numai câteva dintre cele mai importante.
Ziua comunei a devenit un motiv pentru ca fiii satului să revină de pe unde şi-au făcut rosturi în viaţă, la vetrele părinteşti din cele 9 sate, după cum urmează (în ordine alfabetică): Aluniş, Anghineşti, Băiculeşti, Măniceşti, Stejari, Tutana, Valea Brazilor, Valea lui Enache şi Zigoneni. Duminică, locuitorii au sărbătorit a VII-a ediţie a evenimentului instituit de către primarul Niculaie Dragnea încă din primul său mandat în spaţiul devenit tradiţional, cel de pe stadionul comunei, situat în apropiere de podul peste canal, la Valea Brazilor.
Aleşii comunităţii
Proiectul de hotărâre întocmit de către şeful administraţiei publice locale a fost adoptat prin vot de către consilierii locali, aleşi de către cetăţenii comunei la localele de acum doi ani. Aprobarea era necesară deoarece organizarea unui astfel de eveniment presupune şi acoperirea unor costuri, care se poate realiza prin sume alocate în bugetul local pe anul în curs, completate cu bani atraşi din sponsorizări. Iată care este componenţa echipei de aleşi locali aflată în mandat la Băiculeşti: conducerea executivă este alcătuită din Niculaie Dragnea, primar şi Vasile Neculcea, viceprimar ales din rândurile celor 15 consilieri locali, care alcătuiesc legislativul, după cum urmează - Olimpian Derviş, Irina Creţ, Ion Roşoiu, Constantin Ninu, Dan Anghel şi Mihai Curteanu (PSD); Costel Voica, Marinela Urs, Ion Floarea şi Ion Popescu (PNL); Vali Negescu, Cornel Bănică şi Dragoş Iancu (ALDE); Victor Cimpoca (UNPR). Conducerea executivă este completată de către secretarul primăriei, Ion Serghie şi de contabilul Lia Botan.
Flacăra Centenarului s-a aprins la Tutana
Duminică, nu numai comuna Băiculeşti a sărbătorit un astfel de eveniment, astfel că reprezentanţii politici şi ai Consiliului Judeţean s-au împărţit. În comuna condusă de către primarul Niculaie Dragnea au ajuns liderul PSD Argeş, senatorul Şerban Valeca şi deputatul Radu Vasilică, împreună cu consilierul judeţean Marius Nicolaescu, deputatul PNL Dănuţ Bica, fiu al satului, însoţit de fostul senator PD Gabriel Popa, de colegii Marius Postelnicescu, Gabriel Vasilescu, Doru Georgescu şi alţii. N-a lipsit subprefectul Adrian Bughiu, reprezentantul guvernului în teritoriu. Vicepreşedintele Consiliului Judeţean, Simona Brătulescu, a venit cu colegi din ALDE, iar din grupul de administraţie publică s-au remarcat primarii invitaţi, dintre care îi amintim pe Constantin Oancea (Muşăteşti), Ion Cojocaru (Nucşoara), Remo Mateescu (Corbeni), Nicolae Barbu (Valea Iaşului), sosit cu consilierul local Emil Gorunescu şi alţii. Ziua comunei Băiculeşti a debutat practic în jurul orei 11.30, la Tutana, unde există în faţa şcolii un monument dedicat eroilor. Acolo s-a săvârşit tradiţionala slujbă religioasă de pomenire şi s-a aprins Flacăra Centenarului, după care - prin grija Consiliului Judeţean - aproximativ 20 dintre urmaşii lor au primit diplome de cinstire a sacrificiului pe altarul apărării patriei.
Onor trăiniciei familiilor!
La ediţia din acest an, consilierii locali au aprobat premierea a 9 familii care au împlinit 50 ani de convieţuire exemplară pentru generaţiile mai tinere. Lista completă a acestora se prezintă astfel: Elena şi Gheorghe Sima (din satul Măniceşti); Maria şi Mihail Baboi (Zigoneni); Maria şi Ion Bădiţă (Tutana); Maria şi Luca Baciu (Băiculeşti); Filofteia şi Florian Pletea (Zigoneni); Ioana şi Ion Parlaulea (Valea Brazilor); Ioana şi Valeriu Paraschiv (Anghineşti); Tudora şi Mircea Georgescu (Băiculeşti); Elena şi Neculae Dinescu (Tutana). Acestora li s-a adăugat Stelian Popa, din Tutana, care a obţinut rezultate bune la o competiţie de ciclism. Secretarul Ion Serghie ne-a confirmat faptul că persoanele care au primit diplome la această categorie au fost premiaţi şi cu câte 250 lei, pe lângă tradiţionala urare "Casă de Piatră!".
Fruntaşii la învăţătură - premiaţi
Una dintre componentele de bază ale zestrei naturale a fiecărei localităţi din lumea noastră sunt copiii, schimbul de mâine al societăţii. Cu cât sunt mai bine pregătiţi din punct de vedere educaţional, cu atât cresc şi şansele de propăşire a comunităţilor din care fac parte şi, implicit, al ţărilor de origine. Un argument în plus îl constituie tradiţia ţărilor bogate angrenate într-o permanentă vânătoare de creiere. La Băiculeşti se ştie foarte bine acest lucru şi pe colaborarea dintre familii, mediu didactic şi edili, se încearcă oferirea cadrului necesar şi suficient pentru asigurarea unui proces de învăţământ capabil să asigure educaţie solidă tinerelor vlăstare. Reţeaua locală de învăţământ cupronde 7 şcoli şi tot atâtea grădiniţe. Şi anul acesta s-a continuat premierea - în scop de stimulare - a elevilor care în anul şcolar 2017-2018 au obţinut rezultate remarcabile la învăţătură în şcolile comunei. Deţinătorii premiilor I, II şi III au primit în public diplome din partea administraţiei publice locale, ca semn de apreciere al eforturilor pe care le-au depus.
Premiul I a avut 28 titulari, după cum urmează: Cristinel Mihnea Iliescu, Dragoş Scîrloi (ambii din clasa a V-a), Constantin Vlăduţ Badea, Bogdan Iulian Dumitrache, Ion Andrei Dumitrescu, Daniel Marius Floarea, Gabriel Florin Petrescu (toţi din clasa a VI-a), Maria Roberta Chireaţă (clasa a VII-a), Maria Ermina Codeci şi Gabriel Popescu (clasa a VIII-a) - toţi de la Şcoala Băiculeşti; Lucian Dumitrescu, Denisa Andra Stoicescu (clasa a V-a), Antonia Colban, Cosmin Popescu, Iulia Sanda (din clasa a VII-a) - Şcoala Valea lui Enache; Evelina Militaru (clasa a V-a), Darie Pătru (clasa a V-a), Richard Costinescu, Nicoleta Lavinia Stoican (clasa a VI-a); Luana Pătru (clasa a VI-a), Nicoleta Ţicu (clasa a VII-a), Alexandru Constantinescu, Marina Constantinescu, Alin Ghiţă, Petruţa Andreea Petrescu (toţi din clasa a VIII-a) - Şcoala Valea Brazilor; Nicolae Iulian Mierlău (clasa a VI-a), Andreea Mădălina Pănoiu (clasa a VII-a), Loriana Antonelia Costache (clasa a VIII-a) - Şcoala Tutana.
Deţinători ai premiului II au fost 19: Claudia Elena Anca (clasa a VI-a), Constantin Mădălin Diaconu (clasa a VII-a), Maria Ionela Pleşa (clasa a VIII-a) - Şcoala Tutana; Gabriel Ciolan (clasa a V-a), Alexandru George Pletea (clasa a VI-a), Patricia Dobre (clasa a VII-a) - Şcoala Valea lui Enache; Radu Constantinescu, Andrada Costache, Bianca Ţicu (toţi din clasa a V-a), Eduard Costache, Arthur Putineanu (clasa a VI-a), Nicole Năstăsoiu (clasa a VII-a), Andreea Mălina Niţă, Alexandru Vlăduţ Popescu, Andrei Eduard Stoican (clasa a VIII-a) - Şcoala Valea Brazilor; Sebastian Drăgoi (clasa a V-a), Ştefan Manolescu (clasa a VI-a), Robert Turcu (clasa a VII-a) şi Florentina Crina Scîrloi (clasa a VIII-a) - Şcoala Băiculeşti.
Premiul III a revenit la 20 titulari, care au fost şi ei onoraţi de comunitate, după cum urmează: Georgiana Bănică, Denis Brânză, Dragoş Stancu (toţi din clasa a V-a), Alin Dumitrache (clasa a VI-a), Cătălina Elena Drăgoi, Alexandru Pătrulescu, Mihai Popa, Andreea Tătăran (clasa a VII-a) şi Andreea Carmen Pană (clasa a VIII-a) - Şcoala Valea Brazilor; Ştefania Ciobanu, Cristina Elena Dobra (ambele din clasa a VI-a), Florin Robert Eana (clasa a VII-a) şi Alexandru Şchiopu (clasa a VIII-a) - Şcoala Băiculeşti; Alexandru Dumitru Colac, Gabriela Mateescu (clasa a VI-a), Ionela Lazăr (clasa a VII-a) şi Evelina Preoteasa (clasa a VIII-a) - Şcoala Tutana; Gabriela Ilina (clasa a V-a), Andreea Rodica Voica (clasa a VI-a) şi Andrei Vîlcă (clasa a VII-a) - Şcoala Valea lui Enache.
De remarcat ar fi faptul că duminică, la Ziua comunei Băiculeşti, au fost premiaţi nu mai puţin de 67 fruntaşi la învăţătură, ceea ce nu este deloc de neglijat nici pentru comunităţi urbane în cadrul învăţământului gimnazial! Sumele primite de merituoşi au fost în funcţie de premiile adjudecate la finalul anului şcolar trecut, de 150, 100 şi 75 lei.
Serbare câmpenească încheiată cu foc de artificii
După distribuirea premiilor şi onorarea bucatelor generoase întinse pe mesele aranjate la umbră, cu un simţ deosebit, respectând toate regulile, oaspeţii de onoare s-au despărţit de gazde, plecând spre locurile unde-i chema datoria, la alte evenimente de acest gen. Localnicii şi prietenii lor au rămas să petreacă în voie, dând cinstire produselor culinare, dar şi băuturilor, în care pe primul loc s-au situat totuşi răcoritoarele, dar şi bucurându-se de spectacolul deosebit oferit de către o formaţiile şi soliştii locali, indiferent că a fost vorba despre artişti maturi sau despre dansatori şi solişti din rândul tinerei generaţii. Modul în care au fost receptate cântecele a fost dovedit de horele largi în care s-au prins participanţii la eveniment, indiferent de vârstă şi care a culminat în momentul în care pe scenă au urcat artiştii de la ansamblurile "Doina Argeşului" sau "Posada". Pentru câteva ore, oamenii s-au putut bucura de un răgaz în care au lăsat în plata Domnului grijile cotidiene şi s-au simţit bine fie depănând amintiri alături de prieteni revăzuţi, fie făcând planuri de viitor sau, pur şi simplu, glumind. În crearea atmosferei relaxate, un rol deosebit l-au avut cei din comitetul de organizare, în frunte cu primarul Dragnea şi secretarul Serghie, oameni de lume, cu spirit şi simţ al umorului dezvoltat, care se pricep de minune să-i facă pe cei din jur să se simtă în largul lor. La despărţire, participanţii şi-au dat întâlnire la ediţia următoare, din septembrie 2019, cu urări sincere de "La Mulţi Ani!" pentru comuna Băiculeşti şi oamenii săi minunaţi.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
