Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 12:12

PF Daniel a binecuvântat "Chemarea de la Goleşti"

De curând, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu, a avut o întâlnire cu Preafericitul Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. BOR a fost şi va rămâne stâlpul pe care s-a construit istoria acestui neam. Atât istoria poporului român, cât şi cea a Bisericii Ortodoxe este direct şi strâns legată de Argeş, teme care au fost abordate în cadrul întâlnirii. Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române a punctat faptul că proiectele Consiliului Judeţean Argeş - "Respect pentru Valorile Naţionale", "Flacăra Centenarului" şi "Chemarea de la Goleşti" au la bază tocmai aceste aspecte, promovând aceleaşi principii, precum respectul şi promovarea valorilor naţionale şi a eroilor acestui neam, unitatea şi pacea socială. Tocmai de aceea, Prefericitul Părinte Daniel a dat binecuvântarea sa "Chemării de la Goleşti", semnată pe 18 august 2018 de către reprezentanţi ai Consiliului Judeţean Argeş, Academiei Române, regizori, actori, sociologi, mari personalităţi din lumea universitară. Cu această ocazie, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române i-a înmânat preşedintelui Dan Manu "Diploma Omagială", în semn de preţuire şi recunoştinţă pentru merite deosebite în păstrarea credinţei ortodoxe şi promovarea identităţii şi unităţii poporului român precum şi medalia "Regele Ferdinand I" - Făuritorul Marii Uniri. La rândul său, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu, i-a oferit Prefericitului Părinte Daniel trofeul "Omul de fier", simbolul Argeşului şi Muscelului, în semn de apreciere pentru efortul depus în susţinerea valorilor naţionale şi pentru unitatea poporului român.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It