Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 12:13

Copiii - în centrul acţiunilor de igienizare a mediului de la Corbi

În comunitatea locală de pe Vala Râului Doamnei, prioritatea momentului ţine de adunarea fructelor, mai ales a prunelor. Recolta din acest an este deosebit de bogată, aşa cum se întâmplă mai peste tot în nordul Argeşului, unde sub acest aspect, anul trecut a fost unul jalnic. Astfel că sâmbătă, la acţiunile de igienizare, de bază au fost copiii, care s-au alăturat celor 6-7 cadre didactice, primarului Virgil Baciu, angajatului administraţiei, Dan Moisescu şi consilierului local Vasile Grigoroiu. "Spre bucuria noastră, n-am colectat o cantitate de gunoi foarte mare, aşa cum se întâmpla cu alte ocazii. Deşi n-au participat decât circa 30-35 persoane, zonele prin care s-au desfăşurat acţiunile noastre au fost destul de întinse, cuprinzând satele Corbi, Jgheaburi - până la Biserica din Piatră, cu podul, puntea şi valea râului, precum şi a Bratiei. Per total am adunat cam 30-40 saci de mărime mijlocie, pe care i-am transportat cu o dubiţă a consilierului Grigoroiu la platforma betonată, de unde urmează să fie duşi la locul lor. Cea mai mare satisfacţie a venit din faptul că s-ar părea că încet, încet, învăţăm să şi păstrăm curăţenia pe care o facem", a spus primarul Baciu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It