Ion Şerban nu mai este o "pasăre rară": Ionel Păunescu şi-a depus şi el raportul de activitate ca ales local!
Vă informam cu câtva timp în urmă despre obligaţia legală pe care o au aleşii locali de a depune rapoarte de activitate, care să fie la dispoziţia cetăţenilor după postarea lor pe site-ul primăriei. Atunci, remarcam faptul că la Curtea de Argeş, numai consilierul local PAM Şerban înţelesese să respecte legea şi să-şi depună raportul de rigoare până la data de 15 iunie. De altfel, acesta are alături de primarul Constantin Panţurescu cea mai îndelungată vechime în slujba comunităţii, ambii fiind aleşi pentru prima dată în anul 2000 şi realeşi apoi până în prezent. Şerban era, de altfel, un adevărat campion al depunerii de astfel de rapoarte, căci figura în anii 2008, 2009, 2012/13, 2017 şi 2018. Claudia Ileana Mihăilescu (PSD) depusese, la rându-i, raportul de activitate în 2009, când a părăsit Consiliul Local Curtea de Argeş prin demisia impusă de rigorile serviciului în care lucra. Alt raport mai era cel al colegului lui Ion Şerban, din PRM, Gheorghe Bugeac şi fusese depus în 2008.
Recent, Ionel Păunescu, aflat la primul mandat de consilier local, a depus propriul raport de activitate în data de 3 septembrie 2018, pentru întreaga perioadă de la preluarea acestuia. Din el aflăm că a participat la toate şedinţele ordinare şi extraordinare de legislativ şi a absentat la două convocate de îndată. În toată perioada afirmă că a sprijinit proiectele de hotărâre pe care le-a considerat benefice pentru comunitate, a informat în plenul şedinţelor despre problemele cetăţenilor aflate la audienţele susţinute cu colegii din PAM, Ion Şerban şi Marius Deaconu, ca şi în cursul vizitelor în teren şi a încercat cu primarul Panţurescu şi şefii de servicii publice sau compartimente din administraţia municipală să rezolve cât mai multe dintre acestea. Personal, Ionel Păunescu s-a declarat mulţumit de colaborarea cu şeful SPGC, Ioan Ghiţă, pe care-l apreciază pentru faptul că-şi îndeplineşte punctual programul de lucru. O oarecare nemulţumire i-a pricinuit situaţia de la AQUATERM, unde nu s-au găsit soluţiile cele mai bune de aplicat pentru eficientizarea activităţii şi asigurarea unor servicii de calitate înaltă pentru abonaţi. Oare se va mai "viteji" cineva dintre consilierii locali să depună astfel de rapoarte de activitate?...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
