Albeşti: rectificare pozitivă de buget în sumă de 540.000 lei
Primarul Gabriel Popa era foarte preocupat vineri de formularea propunerilor pe care le va adresa aleşilor locali vizând distribuirea banilor guvernamentali primiţi recent pentru echilibrarea bugetului. "Suma primită, de 5,4 miliarde lei vechi, este destul de generoasă la prima vedere, mai ales dac-o judecăm în raport cu ceea ce au primit alte localităţi. Dar şi nevoile de acoperit sunt multe şi totul trebuie astfel judecat încât să putem rezolva cât mai multe dintre problemele cu care ne confruntăm în ultima parte a acestui an. Ceea ce ne preocupă acum este asigurarea utilităţilor, şi mai ales a apei în zona Brăteşti, unde se manifestă în ultimul timp un fenomen cu cauze încă neelucidate, în urma cărora a tot scăzut debitul din forajele de care dispunem. Apoi facem eforturi pentru a asigura banii necesari modernizării drumului de la Doblea, unul dintre puţinele care au rămas fără asfalt. Acolo avem între 60 şi 70 gospodării, cu circa 300 locuitori, cărora încercăm să le oferim condiţii similare celor din alte zone al comunei Albeşti. În această idee, vom încerca să împărţim cât mai bine aceşti bani guvernamentali şi să asigurăm pe baza deciziilor adoptate în viitoarea şedinţă de legislativ local o sumă cu această destinaţie pentru Doblea", ne-a mărturisit primarul Gabriel Popa.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
