Consilierul municipal Ionel Păunescu l-a pus la zid pe Marin Florea: "Mi-e silă să mai trec prin Piaţa Ivancea, ca să văd persistând delăsare, incompetenţă şi dezorganizare!"
Războiul purtat de consilierul local Păunescu cu directorul de la Serviciul Public Pieţe, Târguri şi Oboare (SPPTO) a continuat şi în şedinţa legislativului municipal de marţi. Anterior, Marin Florea fusese luat la rost pentru modul în care gospodărea spaţiile de pe trotuarele de la Piaţa Centrală, unde comercianţii îşi plasau marfa cum le venea pe chelie, împiedicând deplasarea pietonilor. De astă dată, ţinta a fost Piaţa Ivancea: "Deşi s-a terminat cu comercializarea pepenilor pe trotuare, s-au păstrat corturile şi acoperişurile, iar pietonii abia de se pot strecura în şir indian, Nu mai vorbesc despre lipsa de curăţenie, ce dovedeşte slaba preocupare a conducerii SPPTO pentru desfăşurarea unui comerţ civilizat, respectând condiţiile minime de igienă, căci s-a ajuns ca trecătorii să se deplaseze pe stradă. Este anormal ce se întâmplă şi vă cer, d-le primar, să luaţi măsurile necesare pentru intrarea în normalitate!" Directorul Florea a intervenit imediat şi a motivat - răspunzând unei întrebări formulate de către alesul local - că există o strategie conform căreia locul pepenilor va fi luat de varza care deja a început să sosească şi că aceasta va fi adăpostită de ploaie. Primarul Constantin Panţurescu i-a luat apărarea subordonatului, a cărui misiune este să aducă venituri la bugetul local din închirierile spaţiilor comerciale şi a meselor din cele trei pieţe ale municipiului Curtea de Argeş. Ca o paranteză, anul trecut SPPTO avea ca obiectiv să colecteze de la cele trei pieţe şi de la târgul săptămânal suma de 670.000 lei, dar a realizat 679.774,27 lei - conform raportului depus de către directorul Marin Florea. Din total, chiriile au reprezentat 454.741,37 lei.
Consilierul local Ionel Păunescu nu s-a lăsat: "Trotuarul de lângă Şcoala Gimnazială <<Regina Maria>> e ocupat de corturi şi mizerii, care nu dau deloc bine. Eu vă spun cinstit: mi-e silă să mai trec prin Piaţa Ivancea, ca să văd pesistând delăsare, incompetenţă şi dezorganizare!" Cuvintele aspre rostite de alesul local au generat un răspuns pe măsură din partea directorului Florea: "Atunci, mergeţi la Kaufland!" Situaţia nu s-a inflamat mai rău pentru că a intervenit primarul Panţurescu. Cert este însă faptul că acest conflict va mocni în continuarte. Şi asta deoarece după şedinţă, pe pagina sa de socializare, consilierul local Păunescu a postat mai multe fotografii comentate cu zona din vecinătatea şcolii din cartierul Ivancea, unde învaţă şi fetiţele sale şi i-a invitat pe concitadini să-şi spună cinstit părerile despre ceea ce vedeau. Aşa cum era de aşteptat, părerile au fost împărţite, ceea ce îndreptăţeşte estimarea că războiul pieţelor va mai continua, cu mici perioade de neutralitate armată...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
