Bustul lui Eminescu a fost donat Oraşului Regal
După cum v-am informat deja, patrimoniul municipiului Curtea de Argeş s-a îmbogăţit cu o donaţie din partea Asociaţiei Culturale "Curtea de la Argeş", în valoare de 26.398,80 lei. În fapt este vorba despre bustul "Poetului Nepereche", amplasat în parcul din faţa Centrului de Cultură şi Arte "George Topîrceanu", din Bulevardul Basarabilor nr. 59. Din partea donatorului, contractul a fost semnat de preşedinte, acad. Gheorghe Păun, iar din partea beneficiarului, de către primarul Constantin Panţurescu, iar intrarea în patrimoniu s-a oficializat prin votul unanim al aleşilor locali din şedinţa ordinară din data de 25 septembrie. Opera de artă cu dimensiunile 135x80 cm a fost realizată de către artistul Nicolae Adrian Radu din Câmpulung-Muscel, iar soclul de către S.C. RMR S.A. Acest act este o dovadă de bună colaborare între administraţia municipală şi entităţi culturale sau economice private şi este de dorit să se constituie într-un exemplu şi pentru viitor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
