Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 12:34

S-au aprobat noi reglementări pentru AQUATERM

Consiliul Local Curtea de Argeş dă semne că a intrat pe linia dreaptă a completării documentaţiei legale care să uşureze sarcina viitorului Consiliu de Administraţie după instalare. Astfel, în şedinţa ordinară din luna septembrie s-au aprobat în unanimitate indicatorii de performanţă pentru sistemul de apă şi de canalizare, precum şi unele modificări în sensul completării Contractului prin concesiune directă a Serviciului de alimentare cu apă şi de canalizare, înregistrat sub nr. 21382/8.08.2018. De reţinut ar fi faptul că juristul de la AQUATERM, Răzvan Bădescu, a anunţat că nu participă la votul ce privea probleme ale firmei. De asemenea, nu trebuie ignorat faptul că tarifele practicate de către societatea ce deţine monopolul acestor servicii în Curtea de Argeş au fost aprobate prin HCL nr. 67/2014, la nivelul de 3,15 lei/mc la apă şi 1,46 lei/mc la canalizare (ambele fără TVA). Cu câtva timp în urmă, managerul interimar Gabriel Nastea anunţa însă că având în vedere situaţia precară în care se află AQUATERM, se impune o creştere a tarifelor practicate pentru aceste servicii, dacă se doreşte evitarea intrării în faliment. Rămâne de văzut dacă viitorul Consiliu de Administraţie - în cazul în care va fi validat de către Consiliul Local - va merge tot pe această variantă ori va veni cu soluţii alternative, ce vor putea păstra tarifele existente.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It