Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 12:34

Vizită cu peripeţii la fraţii de la Vasilcău

De aşa ceva au avut parte cei aproximativ 30 membri ai delegaţiei pornite din Corbi spre localitatea din Moldova de dincolo de Prut, cu care comuna argeşeană s-a înfrăţit. Primarul Virgil Baciu, ctitorul acestor înfrăţiri, s-a întors cu însoţitorii spre dimineaţa zilei de 2 octombrie şi ne-a povestit câte ceva din noua aventură. Pentru că, oricât ar părea de crezut, o călătorie în Republica Moldova a început să semene cu o expediţie în necunoscut! Plecaţi de la Corbi cu Ansamblul "Ciobănaşul", condus de către Claudia Rotaru şi cu câţiva consăteni, toate au decurs normal până la graniţa cu statul vecin. "Am avut ocazia să dovedim că atitudinea autorităţilor s-a schimbat radical în rău. Vameşii ne-au confiscat 40 lămpi de iluminat stradal pe care le duceam cadou, invocând nereguli în facturi. Mai precis, valoarea uneia nu putea depăşi 300 euro pentru o persoană şi cum aceasta era de 500, ni le-au oprit. Aşa ceva nu se mai întâmplase, căci le mai dusesem anterior alte 200... În sfârşit, am ajuns la destinaţie şi duminică am participat la evenimentul aflat la a treia ediţie, <<Vatra satului>>, organizat de autorităţile locale în frunte cu primarul Gheorghe Cojocaru, care a fost şi în mai la noi, cu consătenii, la Rapsodia Păstorească. Primirea a fost deosebit de caldă, frăţească şi ne-am bucurat să ne reîntâlnim cu primarul Anatolie Doibani şi cu oamenii de la Baimaclia, localitate cu care suntem, de asemenea, înfrăţiţi. Din România au mai fost doi primari din Iaşi, iar dintre oficialităţile moldovene i-am întâlnit pe preşedintele Consiliului Raional Soroca şi doi dintre vicepreşedinţi. Sărbătoarea a fost cu totul deosebită, iar desfăşurarea de-a dreptul frăţească!... Nu acelaşi lucru se poate spune despre ce-a păţit prietenul George Simion, care a fost săltat de o maşină de Poliţie după o emisiune televizată în care pledase pentru coagularea forţelor unioniste. Preluat apoi de un Mitsubishi în care erau nişte civili ce i-au blocat pe prietenii săi, care voiau să-l însoţească, a sfârşit bătut crunt. La final s-a descoperit că fusese maltratat, i se rupseseră hainele, după care i s-a înmânat un document prin care era înştiinţat că i se interzicea accesul pe teritoriul Republicii Moldova timp de 5 ani, de parcă ar fi fost un criminal periculos. Noi considerăm că este un abuz şi aşteptăm reacţia autorităţilor statului român", a încheiat destul de preocupat primarul Virgil Baciu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It