Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 12:36

Ministrul Teodorovici propune ca impozitele să rămână integral la sursă!

Ministrul de Finanţe, Eugen Teodorovici, a declarat miercuri, la Palatul Parlamentului, că va fi dată o O.U.G. prin care impozitul să treacă integral la nivelul comunităţilor locale, decizie care va fi luată înainte de calcularea bugetului pe 2019. "Este o măsură pe care noi o avem în Programul de guvernare prin care impozitul să treacă la comunităţile locale. Va fi o ordonanţă de urgenţă. Decizia va fi luată înainte de a fi făcut bugetul pe 2019", a declarat ministrul Finanţelor. De asemenea, a precizat că va avea loc o discuţie privind repartizarea sumelor între consilii judeţene şi celelalte comunităţi locale. "Este o decizie pe acea formulă din această sumă pentru a vedea cum se repartizează între consiliile judeţene şi UAT-uri", a mai spus Teodorovici, precizând că ordonanţa va fi dată la sfârşitul lunii octombrie sau cel târziu la începutul lunii noiembrie.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It