Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 13:28

Cadastrarea gratuită - cea mai bună veste pentru Sălătrucu în 2018!

Aşa a caracterizat primarul Nicolae Langer selectarea comunei pe care o conduce pentru demararea procedurii de atribuire a cadastrării din bani europeni. Din Argeş au mai fost alese comunele Rucăr şi Lereşti, în cadrul primelor 194 din totalul de 660 UAT-uri din zonele rurale care vor beneficia de această măsură. În mod evident, în stabilirea premianţilor au funcţionat anumite criterii ce ţineau de buna gospodărire şi de modul în care s-au "mişcat" edilii. Oricum, nu pe "ochi frumoşi" s-a luat decizia finală!... "Pentru noi este un lucru extraordinar. Şi spun asta, deoarece am mai încercat cadastrarea şi cu firme specializate. Sumele solicitate au fost foarte ridicate şi depăşeau posibilităţile noastre de plată. Un exemplu: o firmă a cerut 300 lei/ha şi la noi suprafaţa de luat în calcul este de circa 137 kmp. O mare problemă o constituie şi faptul că la Sălătrucu n-a existat CAP sau IAS şi proprietăţile iniţiale s-au dezmembrat în timp între moştenitori. În aceste condiţii, cadastrul pe bucăţi ridica destule probleme, dacă nu era făcut în totalitate. Ceea ce se poate face acum fără probleme! La o estimare sumară, cred că vom beneficia de o sumă de 300.000 sau 400.000 lei, care nu putea fi asigurată de la bugetul local. Dacă se finalizează cu bine proiectul, putem spune că am câştigat aceşti bani pentru alte investiţii! Acum aştept invitaţia de semnare a contractului, după care voi demara selectarea unei firme specializate pentru efectuarea cadastrului. La final, fiecare proprietar îşi va primi documentele şi va avea sarcina de a încheia cu intabularea terenurilor. Abia atunci vom avea o situaţie foarte clară cu toate suprafeţele existente şi se vor limita până la anulare litigiile pe hotare", ne-a declarat Nicolae Langer.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It