Ionele, dacă nu vrei să te pape Lupu, "fă ciocu' mic", chiar dacă laptele pentru copii e covăsit!
Consilierul local ales pe listele PAM, Ionel Păunescu, ne-a sesizat după prima zi de şcoală din acest an de învăţământ faptul că la unităţile din cartierul Ivancea, respectiv Şcoala Gimnazială "Regina Maria" şi grădiniţele din zonă, apăruseră probleme de sănătate la elevii care consumaseră lapte oferit prin tradiţionalul program din care mai face parte şi cornul. Acesta aflase seara de la fetiţele lui - Ioana Teodora şi Sarah Maria, eleve în clasa a IV-a, respectiv a II-a - că avuseseră stări de disconfort stomacal după consumarea laptelui şi că unii dintre colegi acuzaseră şi stări de vomă. Alesul local, în virtutea mandatului oferit de către concitadini, mersese a doua zi să se informeze asupra veridicităţii faptelor despre care aflase de la copilele sale. Când i s-a confirmat, a luat nişte probe din laptele livrat de firma Lactag în acea zi şi s-a dus cu ele la D.S.V.S.A.(Direcţia Sanitar Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor), la Piteşti, solicitând să se facă analizele de rigoare. Asta fără să ţină seama de temerile exprimate de către unele dintre cadrele didactice: "D-le Păunescu, ne faceţi rău...". Probele duse au fost înregistrate şi a început marea aşteptare, pentru că astfel de analize necesită un timp, nu se fac de azi pe mâine. Şi pentru a fi sigur că nu se "mermeleşte" situaţia, a făcut informarea de rigoare şi pentru cotidianul nostru, care a publicat un material pe această temă în ediţia din 17 septembrie.
"Răspunsul primit m-a dat pe spate!..."
Aceasta a fost concluzia consilieruliui local Ionel Păunescu, pe care a formulat-o ieri în redacţia noastră. Dumnealui a aşteptat cu răbdare rezultatele investigaţiei şi răspunsul l-a găsit la întoarcerea dintr-o călătorie în străinătate. "Eu n-am mai avut posibilitatea să iau o mostră din lotul în cauză. S-a întâmplat însă ca acela pe care l-am dus la analiză să fie tot dintr-un lot mai vechi, care era pe cale să expire. Explicaţiile primite prin răspunsul primit de la L.S.V.S.A., deci laboratorul specializat al D.S.V.S.A. şi semnat de şeful instituţiei, dr. Daniel Gelu Lupu, dă de înţeles că laptele respectiv plecase OK de la producător. Deci produsul livrat pentru consumul elevilor era de calitate fără de cusur! Iar faptul că se descoperise că avea E-coli se explica prin deficienţele de transport în condiţii improprii a eşantionului de lapte dus la Piteşti. Care transport eu îl executasem, deci eram singurul vinovat că proba dusă la analiză era cu probleme! Dincolo de termenii tehnici la care se apelează în acest răspuns pe care vi-l pun la dispoziţie, n-am găsit vreo încercare măcar de a se explica de ce oare se simţiseră rău copiii ce consumaseră laptele respectiv în prima zi de şcoală. Dacă ar fi fost de calitate ireproşabilă, n-ar fi trebuit să aibă cineva probleme!... Chiar şi aşa, n-am prea înţeles nici spaima unor cadre didactice, care se văitau că le-am făcut rău. Ce să înţeleg eu sau oricare alt părinte de aici?!?..."
Pe de altă parte, consilierul local Păunescu s-a declarat mulţumit de faptul că D.S.V.S.A. l-a informat că a luat legătura cu Lactag şi că transportul laptelui se face acum cu autoutilitare noi, dispunând de cele mai moderne dotări. Să nu ignorăm faptul că acesta a adus la cunoştinţa colegilor din legislativul de la Curtea de Argeş aceste probleme în şedinţa ordinară de la sfârşitul lunii septembrie. Acolo s-a încercat o minimalizare sau chiar o banalizare a situaţiei, pusă sub semnul întrebării (pentru că încă nu sosise răspunsul oficial al sesizării). Unii colegi au categorisit-o cel mult drept o întâmplare nefericită. Oricum, trebuie reţinut faptul că Lactag este furnizorul unic al "lăptişorului" încă de la lansarea programului de către PSD prin anul 2002. Şi oricâte furtuni ar fi trecut peste firma de la Topoloveni, confruntată cu o serie întreagă de ameninţări, acest contract a rămas gura de oxigen care a ajutat-o să nu sucombe din cauză de insolvenţă ori din alte pricini mai puţin binecuvântate. Greu de spus dacă şi cine a miruit-o pe modelul inaugurat cu parlamentarii ameninţaţi de ridicarea insolvenţei, dar din sesizarea făcută de Ionel Păunescu, ar trebui să înveţe şi alţi amatori să se zgârme undeva, ca vulpea care n-are de lucru... Asta dacă nu vor să fie păpaţi de... ştiu ei mai bine, cine!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
