În noiembrie se sărbătoresc 180 ani de existenţă a şcolii în Galeşul Brăduleţului
Autorităţile locale sunt angrenate în activităţile specifice perioadei de toamnă, dar nu neglijează nici finalizarea documentaţiilor pentru proiectele de investiţii pe care intenţionează să le lanseze în perioada următoare. În paralel, se pregăteşte intens sărbătorirea unui eveniment de mare impact cetăţenesc, şi anume împlinirea a 180 ani de la deschiderea şcolii din satul Galeş, înregistrată în data de 10 noiembrie 1838, în timpul primului domnitor care a guvernat după Regulamentele Organice. Alexandru Dimitrie Ghica, căci despre el este vorba, a fost numit domn al Ţării Româneşti pe o înţelegere dintre puterea suzerană, Imperiul Otoman şi cea aşa-zis protectoare, Imperiul Ţarist. Dubla comandă l-a silit la manevre care au nemulţumit nu numai ambele forţe, dar şi opoziţia internă. Domnia sa, care s-a exercitat între aprilie 1834 şi 7 octombrie 1842, a fost destul de zguduită de crize. Totuşi, spiritele civilizatoare s-au putut manifesta într-o "voie vegheată" - aşa cum era una dintre formulările oficiale ale vremii - dovadă faptul că anumite comunităţi umane, cum a fost şi cea de pe Valea Vâlsanului, din Galeşul actual, a putut să-şi întemeieze o şcoală, la îndemnul unuia dintre stră-străbunicii actualului primar, Evlampie Alecu şi cu sprijinul altei rude, preotul Nicolescu. "Încercăm să dăm importanţa cuvenită acestei aniversări, mai ales că şcoala noastră de la Galeş a funcţionat înainte de Unirea Principatelor, din 24 ianuarie 1859", a declarat şeful administraţiei publice locale din Brăduleţ, care se pregăteşte cu colegii şi consătenii să fie gazde bune pentru cei ce vor fi prezenţi la sărbătorire, potrivit tradiţiei moştenite din bătrâni.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
