Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş: Doru Georgescu, un soi de porumbel al păcii cu ramură de măslin veştejită
Aleşii locali din actualul mandat au împlinit jumătate din perioada pentru care au depus jurământul. Despre mulţi dintre cei ce nu se mai regăsesc în structurile administraţiei municipale nu se mai vorbeşte. S-ar zice că n-au reuşit să fie nici măcar nişte puncte de reper sau comparaţie... Acum doi ani lansam acest serial prin care prezentam starea materială a aleşilor, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Sub hărţuiala presei, chiar şi cei mai reticenţi se conformează obligaţiilor legale de a nu-şi ascunde starea materială. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis în declaraţiile făcute publice "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Nu de alta, dar dacă ascund adevărul pot fi acuzaţi de fals şi uz de fals în acte publice, pentru că sunt plătiţi să fie în slujba cetăţenilor, nu să-i înşele!
Fostul fotbalist, remarcat după retragerea din teren ca sindicalist de forţă, s-a aruncat la un moment dat foarte firesc în lupta politică. Atunci şi-a obţinut recunoaşterea de băsist până în măduva unghiilor, dar după realizarea Marelui PNL, pare să fi devenit liberal convins şi nu-l mai prea pomeneşte pe "bădica Traian". Ca membru al PD şi al PDL a prins şi nişte mandate de consilier judeţean, iar la ultimele alegeri locale l-a obţinut pe cel de ales municipal în echipa lui Cristian Mitrofan. Tentativele sale de obţinere a unui climat de colaborare în onoare şi respect dintre membrii puterii locale şi cei ai opoziţiei n-au avut mari sorţi de izbândă, chiar dacă a schimbat deseori tonalitatea blândă a adresărilor de la "dragilor şi iubiţilor" la "domnilor, puţină responsabilitate!". Cei mai mulţi dintre colegii din legislativ, mai ales cei din tabăra puterii, l-au taxat ca pe un porumbel al păcii care trebuie lăsat să zboare pe aripile visurilor proprii, câtă vreme nu deranjează pe cineva. Cei mai mulţi preferă să uite însă că Doru Georgescu este un tip loial, bun organizator, care se bucură de simpatia şi încrederea celor cu care a colaborat, minimalizare din cauza căreia s-ar putea ca unii s-o "fure"!
Disciplinat, acesta şi-a îndeplinit obligaţia şi a depus în data de 7 iunie declaraţiile de avere şi de interese, înregistrate sub nr. 7. De la bun început trebuie remarcat faptul că dumnealui nu are datorii, dar nici conturi bancare sau alte instrumente de economisire declarate. La terenuri a înregistrat unul agricol în suprafaţă de 0,70 ha, un altul forestier (2,25 ha) şi, la alte categorii, suprafaţa de 0,5 ha - toate moştenite la Ciomăgeşti, localitatea natală, în cotă de 1/2 cu un anume Gheorghe Georgescu. Tot acolo şi în aceleaşi condiţii mai stăpâneşte o casă de vacanţă în suprafaţă de 82 mp. La Curtea de Argeş deţine cu soţia, Elena, prin cumpărarea din anul 1991, un apartament de 92,60 mp, pe strada Victoriei. Ca mijloace de transport auto, familia Georgescu are o Dacia 1300, fabricată în 1979 şi o Dacia Logan din 2005. Soţii sunt pensionari şi în anul 2017 au obţinut venituri de 20.664 lei + 6.990 lei (indemnizaţie de consilier local), dumnealui, respectiv 11.675 lei, din pensie, dumneaei. Deci, familia Georgescu a cumulat în acel an venituri de 39.329 lei, care o ţin la oarecare distanţă de ceea ce se poate numi bogăţie...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
