Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 13:50

Investiţii în infrastructură de miliarde lei vechi la Muşăteşti

Administraţia publică locală din comuna de pe Valea Vâlsanului continuă lucrările programate pentru acest an profitând de starea bună a vremii care permite o desfăşurare normală şi spornică a acestora. Astfel, de câteva zile se desfăşoară execuţia reabilitărilor Căminului Cultural din satul Costeşti-Vâlsan. Acolo s-a înlocuit acoperişul şi s-a ajuns la finalizarea reparării faţadelor exterioare, precum şi la amenajarea curţii, cu împrejmuire şi celelalte dotări. Costurile - potrivit declaraţiei primarului Constantin Oancea - sunt estimate la circa 100.000 lei şi se vor asigura de la bugetul local. Totodată, au început lucrările de construcţie la podul peste Râul Vâlsan de la Valea Teascului. Având o lungime de 48 m şi o lăţime de 3 m, va face legătura dintre cătunul cu acelaşi nume şi satul Stroeşti, iar costurile sunt estimate la circa 1.400.000 lei. Conform contractului încheiat cu constructorul, termenul de execuţie va fi de un an şi jumătate, astfel că până la finalul lui 2019 ar trebui să fie la dispoziţia beneficiarilor - locuitori ori proprietari de pământuri din zonă.

Mâine se va face recepţia la podul de la Mailat, care va face legătura dintre satele Muşăteşti şi Robaia, tot peste Vâlsan. Deschiderea acestuia va fi tot de 3 m, dar lungimea este cam la jumătate faţă de cea de la podul de la Valea Teascului, deci 24 m, ceea ce reduce şi costurile la circa 700.000 lei. "Acest pod a fost un vis mai vechi al meu, din vremea când eram viceprimar. Construirea lui va reduce drumul de acces spre Mănăstirea Robaia pentru toţi credincioşii, fie că sunt din nordul Văii Vâlsanului sau Râului Doamnei, fie veniţi din ţară la acest vestit aşezământ monahal creştin-ortodox aflat sub oblăduirea Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului şi gospodărit cu deosebită pricepere de măicuţe şi de Maica Stareţă. Cândva, pe vremea bunicilor noştri exista acolo o punte din lemn pe care a luat-o apa, apoi când eram copil mi-aduc aminte de un pod din lemn făcut de oameni, care a avut aceeaşi soartă. Podul care va fi recepţionat acum sperăm că va fi o lucrare solidă, rezistentă în timp, care va folosi sutelor de localnici beneficiari şi miilor de turişti care vor ajunge pe meleagurile noastre", ne-a informat primarul Constantin Oancea.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It