Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş: Cătălin Nastea - un director de Salubritate atipic: sărac şi cu datorii bancare!
Aleşii locali din actualul mandat au împlinit jumătate din perioada pentru care au depus jurământul. Despre mulţi dintre cei ce nu se mai regăsesc în structurile administraţiei municipale nu se mai vorbeşte. S-ar zice că n-au reuşit să fie nici măcar nişte puncte de reper sau comparaţie... Acum doi ani lansam acest serial prin care prezentam starea materială a aleşilor, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Sub hărţuiala presei, chiar şi cei mai reticenţi se conformează obligaţiilor legale de a nu-şi ascunde starea materială. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis în declaraţiile făcute publice "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Nu de alta, dar dacă ascund adevărul pot fi acuzaţi de fals şi uz de fals în acte publice, pentru că sunt plătiţi să fie în slujba cetăţenilor, nu să-i înşele!
Cătălin a fost alături de tatăl său, Gabriel Nastea, în momentul în care primarul Ninel Diaconu a externalizat serviciile de salubritate din cadrul SPGC, pentru a scăpa "turma" angajaţilor din administraţia municipală de "uşurarea" organigramei. Ca unul dintre ctitorii Salubrităţii Publice Urbane (SPU), i-a urmat firesc în funcţie tatălui după ce a rămas definitivă sentinţa de incompatibilitate a funcţiei de director cu cea de ales local. Şi s-a descurcat destul de bine, dovadă fiind poziţia pe care o ocupă în cadrul structurilor de putere din cadrul PSD Curtea de Argeş, care l-a şi propulsat pe lista candidaţilor la Consiliul Judeţean în 2016. Bineînţeles că acolo Cătălin era doar un "iepure" ce avea misiunea să aducă voturi pentru partid!...
Ca orice tânăr al vremurilor noastre, care nu pune mare preţ pe pământ, Cătălin Nastea nu deţine vreo suprafaţă, însă are în proprietate un apartament de 75 mp cumpărat în anul 2012 împreună cu soţia, Andreea. Tânăra familie se deplasează cu un autoturism propriu, marca Audi, fabricat în anul 2011, pe care l-a cumpărat. De remarcat ar fi faptul că înstrăinase în 28 mai 2017 un autovehicul către Cătălin Nicolae pentru suma de 5.150 euro. La debite, familia Cătălin Nastea se înscrie cu un împrumut în sumă de 33.250 euro, contractat cu BCR în anul 2012, scadent în anul 2042, dar nu deţine conturi sau alte instrumente de economisire la vreo instituţie specializată. Veniturile familiei din anul 2017 au totalizat 62.174 lei şi s-au constituit din salariul dumnealui de director la SPU (36.576 lei), al dumneaei (24.010 lei) şi din alocaţia copilului de 1.588 lei. În declaraţia de interese, depusă tot sub nr. 3/5.06.2018, ca şi aceea de avere, Cătălin Nastea n-a trecut ceva...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
