Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 13:50

Dorinel Savu: "Au fost selectaţi membrii pentru C.A. de la AQUATERM!"

Vestea bună ne-a fost oferită de către şeful Biroului Resurse Umane din cadrul Primăriei Curtea de Argeş, spre care ne-a îndreptat şeful administraţiei municipale. "Cele mai pertinente informaţii pe tema selectării potenţialilor membri ai Consiliului de Administraţie care se doreşte să fie instalat la S.C. AQUATERM S.A. vi le poate oferi Dorinel Savu", a spus Constantin Panţurescu. Astfel am aflat că expertul independent din cadrul firmei angajate de municipalitate a finalizat acţiunea de selecţie a candidaţilor şi s-a fixat după desfăşurarea interviurilor de săptămâna trecută asupra celor 5 nume care vor fi propuse pentru alcătuirea organismului de conducere al societăţii ce deţine monopolul serviciilor de apă şi canalizare în Curtea de Argeş. "Toţi sunt localnici şi membri cunoscuţi ai comunităţii. Este vorba despre Claudia Mihăilescu, fost consilier local ales pe listele PSD în 2008, care a demisionat în data de 30 iunie 2009 din motive ce ţineau de rigorile serviciului pe care-l desfăşura, Viorel Marius Popescu, consilier local PSD în mandat şi manager interimar al Spitalului Municipal, Adriana Ciorbaru, funcţionar public la Primăria Municipală (Administrarea Domeniului Public şi Privat), Florin Mitucă, ex-director de bancă şi Lucian Sterioiu, angajat la Liceul Auto ca tehnician în domeniul instruire, conducere şi practică. Această listă va fi prezentată spre validare în şedinţa ordinară a Consiliului Local din data de 30 octombrie. Aleşii locali, constituiţi în Adunarea Generală a Acţionarilor de la AQUATERM, vor face pasul legal următor, adică stabilirea formei contractului de mandat, a duratei şi indemnizaţiilor pentru membrii C.A., precum şi a prerogativelor acestui organism de conducere. După instalare, A.G.A. va stabili la propunerea C.A. procedura de selectare a directorului AQUATERM, care poate fi atât din cadrul celor 5 membri, cât şi din afara lui", ne-a declarat Dorinel Savu.  La ora actuală se conturează drept certitudine faptul că Gabriel Nastea nu va mai primi încă un mandat de manager interimar din partea A.G.A., evitându-se acel "lung prilej de vorbe şi de ipoteze". Şi asta deoarece stabilirea directorului executiv va fi strict prerogativa C.A.!

Deci, s-a intrat în linia dreaptă a rezolvării unei probleme care trenează de ani şi ani de zile. Să sperăm că procedurile se vor încheia cu bine şi măsurile aplicate de noua conducere vor duce la redresarea acestei firme extrem de importante pentru comunitatea locală, dar şi pentru cele din vecinătatea Oraşului Regal Curtea de Argeş. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It