Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 13:47

Şcolile din Băiculeşti au toalete noi!

Vestea ne-a fost dată de către primarul Niculaie Dragnea, pe care l-am însoţit vineri pe teren, la unităţile şcolare de la Băiculeşti şi Valea Brazilor. "Iniţial, am depus proiecte de reabilitare pentru mai multe şcoli din comună, dar am rămas doar la acestea două. În secolul XXI, nu mai putem funcţiona cu toaletele şcolilor în fundul curţii. Prin hotărâre de consiliu s-au alocat bani pentru construirea acestora în interiorul localurilor şi am beneficiat în acest sens şi de sprijinul Consiliului Judeţean Argeş, care a asigurat cofinanţarea. Aşa cum bine ştiţi, şcolile din judeţ fac parte din priorităţile mandatului preşedintelui Dan Manu, target-ul fiind ca, până la finalul acestuia, să nu mai existe unităţi de învăţământ cu toalete în afara lor. La noi s-a lucrat cum trebuie, nu s-a făcut rabat de la muncă şi au ieşit doar lucruri bune. Iniţial au fost alocaţi 180.000 lei, dar am mai suplimentat suma cu încă 20.000, deci un total de 2 miliarde lei vechi. S-au realizat toalete moderne, pentru fete şi băieţi, la fel ca şi pentru profesori. Chiar dacă nu avem elevi cu handicap, normativele în domeniu ne-au obligat să deţinem şi pentru astfel de cazuri. Sunt construcţii noi, finalizate anul acesta şi acum putem spune că am intrat în rândul lumii civilizate!", ne-a declarat primarul Niculaie Dragnea. De asemenea, şi grădiniţele au toalete interioare, care sunt adaptate pentru micuţi şi pentru "buburuzele" de la Clasa Pregătitoare. De aceste noi dotări se vor bucura 418 copii şi profesorii lor, dintre care 140 sunt doar la Valea Brazilor. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It