Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 14:45

La Galeşu s-au sărbătorit 180 ani de şcoală!

Unitatea de pe Valea Vâlsanului este una dintre cele mai vechi din judeţul Argeş. La Galeşu a funcţionat organizat şcoala începând cu anul 1838, într-o perioadă în care puţine localităţi se puteau lăuda cu aşa ceva. Asta dovedeşte faptul că acolo existau oameni gospodari, cu posibilităţi materilae care le permiteau să întreţină localul în care se desfăşurau orele de învăţătură sub supravegherea preotului învăţător Toma Popescu. Activitatea educaţională a debutat sub coordonarea acestui înaintaş despre care actualul primar din Brăduleţ, Evlampie Alecu, afirmă cu mândrie că i-ar fi descendent. În 10 noiembrie s-au aniversat 180 ani de existenţă a şcolii în satul Galeşu, eveniment sărbătorit pe plan local şi onorat cu prezenţa de invitaţi de marcă din care merită amintiţi vicepreşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Simona Brătulescu, consilierul judeţean Radu Dumitrache, inspectorul şcolar general adjunct Mihaela Crişan, inspectorul teritorial Cristina Tecău, prof. dr. Sorin Mazilescu, cel care în vară susţinea la Milano un simpozion despre satul Galeşu pentru românii de acolo, precum şi primarul comunei, viceprimarul Ion Stan sau consilierii locali şi săteni, foşti elevi şi cadre didactice. Dintre slujitorii Educaţiei la catedră merită să fie amintiţi fostul director Ion Pepenescu sau cadre didactice precum Vasile Bădescu, Eugenia Tron, Gheorghe Tiţa, Vasile Iustin ori Valeria Arion. 

Startul evenimentului aniversar s-a dat în jurul orei 10.00, printr-o slujbă de pomenire creştinească a celor care au trecut prin Şcoala Galeşu - circa 3.000 persoane de-a lungul timpului - care acum îşi dorm somnul de veci cu conştiinţele împăcate că şi-au făcut datoria, cum este probabil cazul cu fostul director Florea State şi mulţi alţii. Ceremonia religioasă a fost oficiată de preoţi sub coordonarea părintelui Nicolae Eftimie. După "Veşnica pomenire", s-a dezvelit placa comemorativă şi au urmat alocuţiunile personalităţilor prezente, prin care s-au evocat momente păstrate în memoria istoriei şcolii şi transmise viitorimii printr-o revistă omagială, realizată în condiţii grafice excepţionale. A urmat un bine structurat program artistic, la reuşita căruia şi-au dat concursul vestiţii Ţiteraşi şi Fluieraşii coordonaţi de maestrul Tică Vasile, cel care a dus faima Galeşului peste şapte hotare de ţinuturi şi ţări, precum şi membrii Grupului Folcloric al Şcolii Galeşu, adevărat colecţionar de premii la concursuri în care s-a punctat autenticitatea folclorului, pregătit cu înalt profesionalism de către rapsodul popular Graţian Bădescu. N-au lipsit recitările de texte patriotice şi cântecele din această arie generoasă, prin care s-a celebrat şi Centenarul Marii Uniri. Evenimentul a fost unul de suflet nu numai pentru nativii din comuna Brăduleţ, ci şi pentru invitaţii lor, care s-au bucurat de faptul că ospitalitatea gazdelor îşi trage seva din omenia acestui neam românesc. Urarea comună a fost cea de "Mulţi Ani Trăiască!" pentru şcoală şi pentru oamenii locurilor.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It