Duminică s-a inaugurat, la Muşăteşti, un pod de 650.000 lei peste Vâlsan
Aşa cum vă anunţasem anterior, autorităţile locale au respectat programul anunţat şi au tăiat panglica inaugurală la unul dintre obiectivele de investiţii din acest an. În data de 11 noiembrie, sub un soare generos de toamnă târzie, peste 100 persoane au participat la festivitatea inaugurării podului peste Râul Vâlsan, amplasat în punctul Mailat. Ceremonia desfăşurată imediat după prânz a beneficiat de prezenţa preşedintelui Consiliului Judeţean Argeş, dr. Dan Constantin Manu, de cea a prefectului Emilian Dragnea şi a subprefectului Adrian Bughiu, a reprezentanţilor firmei de construcţii şi a celor angrenaţi în realizarea proiectului, dar şi a aleşilor locali aflaţi în mandat ori care şi-au încheiat activitatea, în frunte cu primarul Constantin Oancea şi cu viceprimarul Ion Soroaia. "Acest pod era foarte necesar pentru locuitorii din zonă, deoarece face legătura între satele Muşăteşti, Rotăreşti şi Robaia. A fost şi motivul pentru care în bugetul pe anul în curs am alocat banii necesari pentru plata lucrărilor de construcţie, care aveau termen de realizare luna noiembrie. Construcţia are o lungime de 44 m, incluzând şi rampele de la capete de câte 10 m şi o lăţime de 3 m. Pentru a proteja podul, s-au impus şi restricţii de circulaţie pentru autovehiculele de mare tonaj. Oamenii s-au bucurat de această nouă cale de comunicare între sate, care uşurează accesul la proprietăţile din zonă. În numele aleşilor locali, îi asigurăm că vom continua programul de dezvoltare a comunei prin noi investiţii şi vom construi în perioada următoare un alt pod şi mai mare, de dimensiuni duble, tot peste Vâlsan, dar în zona Valea Teascului", a declarat primarul Constantin Oancea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
